Σάκκαρη - Γκράτσεβα 2-0: Βρίσκει ρυθμό η Μαρία, πέρασε στις «8» στο Λιντς

ΑΠΕ

Στα προημιτελικά του Upper Austria προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη μετά το 6-4, 6-2 επί της Ρωσίδας Βαρβάρα Γκράτσεβα.

Σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο της παιχνίδι στο τουρνουά του Λιντς, η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε εύκολα στα δύο σετ (6-4, 6-2) τη Ρωσίδα Βαρβάρα Γκράτσεβα (Νο 84) και εξασφάλισε θέση στα προημιτελικά, όπου θα παίξει με την Αμερικανίδα Μάντισον Μπρενγκλ.

Η Μαρία πήρε το πρώτο σετ με 6-4 βρίσκοντας το μπρέικ στο 4-4, αν και σπατάλησε νωρίτερα πέντε ευκαιρίες για να σπάσει το σερβίς της αντίπαλου της και έδειξε σημάδια νευρικότητας.

Με κεκτημένη ταχύτητα, ξεκίνησε με μπρέικ στο δεύτερο σετ και πήρε προβάδισμα με 2-0 και με ένα ακόμα μπρέικ έφτασε στο 4-1. Παρ’ ότι πιέστηκε από τη Ρωσίδα, άντεξε στο σερβίς της για το 5-1 και έκλεισε με service game το παιχνίδι με 6-2.

Ατού για τη Μαρία στο ματς, το δεύτερο σερβίς της, όπου είχε πολύ υψηλό ποσοστό επιτυχίας κοντά στο 77%!