Στέφανος Τσιτσιπάς: Αποκλεισμός σοκ στην πρεμιέρα του Canadian Open

O Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα από τον Τζακ Ντρέιπερ με 2-0 σετ στην πρεμιέρα του Canadian Open με τον Βρετανό να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της καριέρας του απέναντι σε αντίπαλο του Top-10.

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε στο Canadian Open ο Έλληνας τενίστας και Νο 5 στον κόσμο, καθώς αποκλείστηκε από τον Βρετανό και Νο 82 της παγκόσμιας κατάταξης. Έπειτα από έναν δυνατό αγώνα, τα πολλά αβίαστα λάθη στοίχισαν στον  Στέφανο Τσιτσιπά και ηττήθηκε με 2-0 σετ (7-5, 7-6), μένοντας εκτός διοργάνωσης.

Τα 36 αβίαστα λάθη του Έλληνα τενίστα ήταν καθοριστικά στην εξέλιξη του αγώνα.  Πήγαν στράφι και οι 35 winners με τους 8 άσους που είχε, σε ένα ματς στο οποίο είχε πολλές ευκαιρίες να πάρει και τα δύο σετ, αλλά τις σπατάλησε. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ντρέιπερ απέναντι σε αθλητή του Top-10, κάνοντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του.