ΙΡΑΝ - ΓΑΛΛΙΑ 62-79: «Καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο οι «τρικολόρ»

Η Γαλλία κέρδισε εύκολα με 79-62 το Ιράν, έκανε το 3 στα 3 στον Α’ όμιλο και έκλεισε αήττητη τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση του Ολυμπιακού Τουρνουά.

To απόλυτο στο Α’ γκρουπ του Ολυμπιακού Τουρνουά του Τόκιο πέτυχε η Γαλλία, κερδίζοντας στο… ρελαντί το Ιράν με 79-62, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων. Όθεν, με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς, προκρίθηκε πανηγυρικά στην προημιτελική φάση, ούσα σε θέση ισχύος, καθόσον έγκειται ανάμεσα στους τέσσερις ισχυρούς της προσεχούς φάσης. Από την πλευρά του, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Ιράν αποχαιρέτησε το Τουρνουά μπάσκετ χωρίς νίκη, κρατώντας απλά τις εμπειρίες της τρίτης του παρουσίας σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι «τρικολόρ» χρειάστηκαν ένα δεκάλεπτο, εν προκειμένω το δεύτερο, για να μπουν πρόωρα σε τροχιά νίκης και με συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια να κόψουν πρώτοι το νήμα του τερματισμού. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ έτρεξε ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 24-10 στη δεύτερη περίοδο, εκτοξεύοντας την τιμή της διαφοράς στο +19 (27-46) στη λήξη του ημιχρόνου. Το υπόλοιπο του αγώνα είχε αποκτήσει απλά τυπικό χαρακτήρα, με τους Γάλλους να μην κοιτάζουν ποτέ πίσω τους, φτάνοντας άνετα στο τελικό 62-79.

Από τους νικητές, οι οποίοι περιμένουν να μάθουν μέσω κλήρωσης τον αντίπαλο τους στον προημιτελικό, ξεχώρισε ο Τομά Ερτέλ με 16 πόντους. Το Ιράν είχε σε ρόλο απόλυτου πρωταγωνιστή τον Χαμέντ Χαντάντι, ο οποίος κατέγραψε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 27-46, 47-62, 62-79

ΙΡΑΝ: Χασανζάντεχ 4, Νταβαρπανά 5 (1), Τζαμσίντι 2, Καμπαχραμί 9 (1), Χαντάντι 18 (1), Ραζαϊφάρ 2, Καζεμί 11, Γιαχτσαλί 11 (3).

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικινα 3 (1), Λουαού Καμπαρό 12 (1), Ερτέλ 16 (2), Μπατούμ 9 (2), Γιαμπουσελέ 5 (1), Φουρνιέ 3 (1), Ντε Κολό 10, Πουαριέ 10, Γκοπμπέρ 6, Κορνελί 2, Φαλ 3.