Conference League: Γουέστ Χαμ 4Χ4, καταιγίδα Σίλκεμποργκ στο Βουκουρέστι

amna-epa

Η Γουεστ Χαμ νίκησε την Άντερλεχτ 2-1 κι έκανε το 4Χ4 ενώ η Σίλκεμποργκ πέρασε σαν σίφουνας από το Βουκουρέστι διαλύοντας 5-0 τη Στεάουα για την 4η αγωνιστική του Conference League.

Πολλά γκολ κι ανατροπές στα σκορ, αλλά και στις… βαθμολογίες περιελάμβανε το δεύτερο “πιάτο” της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League, όπου η Γουέστ Χαμ νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 την Άντερλεχτ και μαζί με τη Βιγιαρεάλ είναι οι μοναδικές ομάδες στη διοργάνωση που συνεχίζουν με το απόλυτο νικών (“4Χ4”).

Τα “κίτρινα υποβρύχια” μάλιστα, έγιναν η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλό της (3ο) και πρόκρισή της στη φάση των “16”, καθώς η δεύτερη Λεχ Πόζναν δεν νίκησε την Χάποελ (1-1) και πλέον δεν μπορεί να την προσπεράσει στη βαθμολογία.

Πολύ μεγάλες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν η Σίλκεμποργκ στο Βουκουρέστι επί της Στεάουα με 5-0 (κι ανέβηκε στη 2η θέση του 2ου ομίλου πίσω απ’ την Γουέστ Χαμ), η Σλοβάτσκο στη Νίκαια επί της Νις (2-1 με ανατροπή), η Ντνίπρο στο Λιχτενστάιν επί της Βαντούζ (2-1 με το νικητήριο γκολ από τον Ντόβμπικ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων) και η Σίβασπορ στο Κόσοβο επί της Μπαλκάνι (2-1 με ανατροπή), με τον Δημήτρη Γούτα παρόντα σε όλο το 90λεπτο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των 8 ομίλων του Europa Conference League 2022/23: