Τσιτσιπάς - Μουτέ 2-0: Αέρινος Στέφανος πέρασε στα προημιτελικά στο Paris Masters

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Εύκολη νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά επί του Γάλλου Κορεντάν Μουτέ με 6-3, 7-6(3) και πρόκριση στα προημιτελικά του Rolex Paris Masters.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει τη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του Rolex Paris Masters απέναντι στον Γάλλο Κορεντάν Μουτέ (Νο 64).

Με ένα μόνο μπρέικ, αλλά σταθερότητα από το σερβίς του και λίγα αβίαστα λάθη (8), ο Έλληνας τενίστας πήρε τη νίκη σε ένα ματς που είχε και την εξέδρα απέναντι του, αλλά΄και έναν αντίπαλο που δούλευε πολύ καλά το forehand, αλλά δεν ήταν ψύχραιμος στα κρίσιμο σημεία.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες κρατούσαν το σερβίς τους μέχρι το 4-3, όταν ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε το τρίτο μπρέικ-πόιντ που του παρουσιάστηκε και πήρε προβάδισμα με 5-3, για να κλείσει το πρώτο σετ με love game.

Το δεύτερο σετ κρίθηκε στο τάι-μπρέικ, όπου αν και δέχτηκε μίνι μπρέικ νωρίς, ο Στέφανος δεν πτοήθηκε και επικράτησε εύκολα με 7-3.