ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ρεβάνς για το 2016 και χρυσό για τη Γαλλία

Οι Γάλλοι μπήκαν αποφασισμένοι να εκδικηθούν τη Δανία για την ήττα το 2016, κερδίζοντας με 25-23 τους Σκανδιναβούς, φτάνοντας ξανά στο χρυσό μετάλλιο του Ολυμπιακού τουρνουά στο χάντμπολ, μετά το 2008 και το 2012.

H Γαλλία έπαιξε στον τέταρτο διαδοχικό τελικό Ολυμπιακών Αγώνων και μετά τις κατακτήσεις της το 2008 και το 2012, πήρε τη ρεβάνς από τη Δανία για την ήττα το 2016. Οι «τρικολόρ» επικράτησαν στο φινάλε της Δανίας, αφού πρώτα μετέτρεψαν τον τελικό σε θρίλερ, με σκορ 25-23. Συγκεκριμένα είχαν προηγηθεί με 6 γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι Σκανδιναβοί μείωσαν στο γκολ στα τελευταία λεπτά. Έφτασαν μέχρι το 24-23 με τον Μόρτεν Όλσεν, όμως δε βρήκαν ποτέ την ισοφάριση, με τον Λούντοβιτς Φάμπρεγκας να σκοράρει προ κενής εστίας, 6” πριν το φινάλε, διαμορφώνοντας το τελικό 25-23. Πρώτος σκόρερ για τους Ολυμπιονίκες ο Νεντίμ Ρέμιλι με 5 γκολ, ενώ χαμηλά με 2/6 τελείωσε ο Καραμπατίκ. Δεν τα κατάφερε ο Μίκελ Χάνσεν να οδηγήσει στο χρυσό την ομάδα του, παρά τα 9 του γκολ.