Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3: Κόκκινα λιοντάρια και θρυλική πρόκριση στον τελικό!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον Άγιο Θωμά χάνοντας το πρώτο σετ, αλλά με επική ανατροπή και εκπληκτικούς τους Στερν, Πάγενκ και Ιντάλγκο πήρε τεράστια πρόκριση στο χρυσό σετ για τον τελικό του CEV Challenge Cup!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη ανατροπή (1-3 και 6-15 στο «χρυσό» σετ) κόντρα στον Παναθηναϊκό και σφράγισε το εισιτήριο για τον διπλό τελικό του CEV Challenge Cup, τον επόμενο μήνα κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (8/3 και 15/3 οι δύο αγώνες).

Μετά τη νίκη με 3-1 των «πράσινων» κόντρα στους «ερυθρόλευκους» στο Ρέντη, η ρεβάνς έμοιαζε να έχει ξεκάθαρο φαβορί, αλλά οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι αποδείχτηκαν πολύ σκληρά καρύδια και ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος στο Μαρούσι.

Ένας εκπληκτικός ημιτελικός, που δυστυχώς έμελλε να διεξαχθεί «κεκλεισμένων των θυρών», μετά τα όσα θλιβερά συνέβησαν στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» το βράδυ της Τετάρτης (15/2).

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήγαιναν χέρι χέρι στο πρώτο σετ, με δυνατές μάχες σε κάθε πόντο και παίζοντας εντυπωσιακό βόλεϊ.

Ο Σάντερ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους «πράσινους» για το 10-7 ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Πάγενκ. Ακολούθησε μεγάλη μάχη, με τον Κόβαρ να νικάει το τριπλό μπλογκ του Ολυμπιακού για το 20-18.

Ο  Πάγενκ ισοφάρισε σε 21-21 με μπλοκ πάνω στον Ρανγκέλ. Ο Ερνάντες με άσο έδωσε την ευκαιρία για set ball στον Παναθηναϊκό (24-22) και ο Κουβανός με το σερβίς του έκλεισε το σετ με 25-22, κάνοντας το 1-0 για το «τριφύλλι».

Μεγάλη «μάχη» και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να τα «παίζει όλα για όλα» επιχειρώντας την αντεπίθεση και να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων (7-9) με τον Στερν και στη συνέχεια ο Ιντάλγκο να κάνει το 9-11.

Οι Πειραιώτες διατηρούσαν το προβάδισμα στη συνέχεια του σετ, φτάνοντας στο 13-15 με τον Τράβιτσα, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει μάταια την ισοφάριση, με τη διαφορά ωστόσο να μην ξεπερνάει τους δύο πόντους και τον Πετρέα να καρφώνει και να μειώνει σε 15-16.

Η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού ανέβηκε στους 3 πόντους μετά από την άστοχη επίθεση του Σάντερ (15-18), ενώ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να με ένα σερί 3-0 να ισοφαρίσει σε 18-18 με «όπλο» το μπλογκ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πέρασε μπροστά με ένα 4-0 χάρη σε δύο διαδοχικούς πόντους του Κόβαρ (19-18).

Μετά από λάθος του Στερν, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-21 και μόλις 3 πόντους μακριά από την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να παραμείνει ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης, κλείνοντας το συναρπαστικό δεύτερο σετ με 25-27 με το Γκουσταβάο στο σερβίς και την κακή υποδοχή του Κόβαρ, για το 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και με κορυφαίο τον Πάγενκ πήρε προβάδισμα 3 πόντων για το 3-6.

Πάλι με ατού το μπλογκ, οι «πράσινοι» μείωσαν με 5-7 και 6-8. Ο Στερν με δικό του πόντο έκανε το 7-10, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον έλεγχο του σετ. Ρανγκέλ και Γιάκομπσεν με εξαιρετικό μπλογκ δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει, με τον Βραζιλιάνο να νικά τον Πάγενκ και να ροκανίζει τη διαφορά (10-11) και ο Φράγκος με δύο συνεχόμενους άσους να κάνει το 12-11.

Με δύο διαδοχικά χαμένα σερβίς των «ερυθρόλευκων» έγινε το 14-13 και με το λάθος του Κουμεντάκη ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +2.

Με το μπλογκ του Γκουσταβάο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 17-16, ενώ ο Ιντάλγκο με κόντρα μπάλα έκανε το 17-19 σε καθοριστικό σημείο του σετ.

Ο Κουβανός ανέβασε την απόδοσή του και έκανε το 20-21 και ο εκπληκτικός Στερν με άσο το 20-22 και το 20-24, ενώ με δικό του πόντο έκλεισε και το σετ (21-25) με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή και το 1-2!

Στο τέταρτο σετ, ο Πάγενκ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (3-6), που είχε την υπεροχή.

Ο Ερνάντες κάρφωσε εντυπωσιακά για το 6-7 αλλά οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν τη διαφορά (6-9), με τον Κουβανό άσο των γηπεδούχων να μειώνει σε 7-9 και σε 8-10 στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός βελτιώνοντας την υποδοχή του, έφτασε στο 10-13, για να απαντήσει και πάλι ο Ερνάντες (11-13).

Και πάλι ο Στερν όμως, έδωσε αέρα 3 πόντων για τους «ερυθρόλευκους» στο σετ (11-14), ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στο -4 μετά από μπλογκ του Κουμεντάκη στον Κόβαρ (11-15). Ο Τράβιτσα με άσο έκανε το 11-17, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στο σετ στον Ολυμπιακό.

Μετά από χαμένο σερβίς του Πετρέα, έγινε το 14-20 ενώ ο Κόβαρ στην πορεία έκανε το 17-21. Ο Κουμεντάκης με δύο δικούς του πόντους έκανε το 17-23. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τελικά το σετ με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 17-25 και να χαρίζει τη νίκη με 3-1 στην ομάδα του, οδηγώντας τον ημιτελικό στο «χρυσό» σετ.

Εκεί, το κακό σερβίς του Ρανγκέλ και η κακή υποδοχή του Κόβαρ, έφεραν και πάλι οδηγό τον Ολυμπιακό (0-2). Ο Πάγενκ έκανε το 0-3 και με το μπλογκ στον Ερνάντες έγινε το 0-4. Ο Κόβαρ έδωσε τον πρώτο πόντο στον Παναθηναϊκό και μείωσε σε 1-4, ενώ στη συνέχεια έγινε και το 3-4 χάρη στον Κουβανό άσο των «πράσινων».

Ο Ιντάλγκο νίκησε το διπλό μπλογκ των γηπεδούχων για το 3-5. Ο Τράβιτσα έδωσε και πάλι προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους «ερυθρόλευκους» (3-7).

Το 3-7 έγινε 3-11 και ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη (6-15), κλείνοντας το «χρυσό» σετ με το λάθος του Μπάση στο σερβίς.

Tα σετ: 25-22, 25-27, 21-25, 17-25 (6-15)

Τώρα, ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να προσθέσει μία «χρυσή» σελίδα στην ιστορία του, στην 8η παρουσία του σε ευρωπαϊκό τελικό και αυτόν κόντρα στην Μακάμπι, η οποία πήρε την πρόκριση κόντρα στην πορτογαλική Φόντε Μπαστάρντο, χάρη στη νίκη της στο Ισραήλ (3-1) ενώ ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-2.