Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γ. 2-2: Τα μοιράστηκαν όλα στη... ρωσική ρουλέτα

Σε μια αναμέτρηση – αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ τα μοιράστηκαν όλα στο «Καμπ Νου» (2-2), μετά από ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι στο πλαίσιο της νοκ άουτ φάσης του Europa League.

Σε ένα παιχνίδι που οι επιθέσεις νίκησαν τις άμυνες, οι δύο τερματοφύλακες έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά δεν γλίτωσαν τα γκολ, οι δύο μονομάχοι τα μοιράστηκαν… όλα (2-2). Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκαν στο «Καμπ Νου» για να παίξουν φουλ επίθεση κι ό,τι βγει. Οι γηπεδούχοι ήταν υποχρεωμένοι μπροστά στο κοινό τους να πατήσουν το γκάζι, αλλά και οι φιλοξενούμενοι όχι απλά δεν κρύφθηκαν, αλλά έψαξαν κάθε φάση μπροστά για να νικήσουν τον Ντε Χέα, με αποτέλεσμα να αφήσουν ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο «Όλντ Τράφορντ».

Μόλις στο 8′ ο κίπερ της αγγλικής ομάδας είπε το πρώτο «όχι» στον Λεβαντόφσκι.

Στο 26′ η Μάντσεστερ ισοφάρισε τις καλές ευκαιρίες, με τη μπάλα να βρίσκει στον Ντε Γιόνγκ και να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα νέα επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων σταμάτησε στον Τερ Στέγκεν.

Στο 34′ πάλι ο Γερμανός τερματοφύλακας με απίθανη επέμβαση αρνήθηκε το γκολ στον Ράσφορντ.

Η Μπάρτσα βρήκε τελικά πρώτη γκολ στο 50′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μάρκος Αλόνσο στο δεύτερο δοκάρι.

Το 1-0 αφύπνισε ακόμη περισσότερο τους «κόκκινους διαβόλους που βγήκαν στην επίθεση κι έφεραν τα πάνω κάτω. Αρχικά ισοφάρισαν με τον Μάρκους Ράσφορντ.

Μόλις 9 λεπτά μετά το γκολ του Αλόνσο, έγινε η ανατροπή από τη Γιουνάιτεντ με πρωταγωνιστή πάλι τον Ράσφορντ και αυτογκόλ του Κούντε.

Με τους «μπλαουγκράνα» να δίνουν ό,τι έχουν και δεν έχουν στο τερέν ήρθε στο 78′ το τελικό 2-2 με σκόρερ τον Ραφίνια.

Στα άλλα τρία παιχνίδια της διοργάνωσης που ξεκίνησαν την ίδια ώρα σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Άγιαξ – Ουνιόν Βερολίνου 0-0

Σάλτσμπουργκ – Ρόμα 1-0

Σαχτάρ – Ρεν 2-1