Μάντσεστερ Γ. - Μπαρτσελόνα 2-1: Διαβολική... ανατροπή με βραζιλιάνικη υπογραφή

ΑΝΤΟΝΙ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και γκολ των Φρεντ, Άντονι η Μάντσεστερ κατάφερε να ανατρέψει το γκολ-πέναλτι του Λεβαντόφσκι και να πάρει την πρόκριση από τη Μπαρτσελόνα για τους «16» του Europa. – Πέρασαν Ρόμα, Ουνιόν Βερολίνου- Μοιραίος ο Μπακασέτας για την Τραμπζονσπόρ. – Οι ομάδες που προκρίθηκαν στους 16 Europa και Conference. Στις 13.00 η κλήρωση.

Ο Λεβαντόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στα πρώτα λεπτά έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μπαρτσελόνα στο Όλντ Τράφορντ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ωστόσο, με τρομερή αντεπίθεση στο β’ μέρος, βρήκε δύο γκολ από τους Βραζιλιάνους Φρεντ και Άντονι και προκρίθηκε τελικά στη φάση των «16» του Europa League. Με δύο γκολ στο πρώτο μέρος η Ρόμα επιβλήθηκε της Σάλτσμπουργκ και ξεπέρασε το 1-0 του πρώτου αγώνα, ενώ η Ουνιόν επιβλήθηκε 3-1 του Άγιαξ και πήρε το δικό της εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Δεν τα κατάφερε η Τράμπζονσπορ του Τάσου Μπακασέτα, καθώς ηττήθηκε στην Ελβετία από τη Βασιλεία με 2-0. Ο Έλληνας διεθνής αστόχησε σε πέναλτι με το σκορ στο 1-0…