Ολυμπιακός: Μια ιστορικά σπάνια ανατροπή στο Καραϊσκάκη

Ήταν η δεύτερη φορά που οι «ερυθρόλευκοι» καταφέρνουν κάτι ανάλογο από καταβολής της Α’ Εθνικής. Ο Ευάνθης Γκόγκουλης γράφει στη SportDay της Πέμπτης (6/4)

Ο Ολυμπιακός ενθουσίασε χθες τους οπαδούς του με τη νίκη με 3-1 επί του ΠΑΟΚ, η οποία μάλιστα ήταν σπάνια ως προς τον τρόπο επίτευξής της. Οταν λέμε σπάνια, εννοούμε την ανατροπή του σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Διότι χθες ήταν μόλις η δεύτερη φορά από καταβολής Α’ Εθνικής, που οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν αγώνα με τους Θεσσαλονικείς στην έδρα τους, στον οποίο είχαν βρεθεί να χάνουν στο ημίχρονο!

Η πρώτη ήταν στις 3 Νοεμβρίου 2007: ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί 1-0 στο πρώτο μέρος με γκολ του Παντελή Κωνσταντινίδη στο 42′, όμως ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 χάρη σε τέρματα του Βασίλη Τοροσίδη στο 51′ και του Ντάρκο Κοβάτσεβιτς στο 66′. Αλλες έξι φορές ο ΠΑΟΚ είχε κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος στις τέσσερις από αυτές: το 1959-60 (1-2), το 1967-68 (0-1) και στις δύο αναμετρήσεις του 2009-10 για κανονική διάρκεια και πλέι οφ (0-1 και οι δύο). Το 1975-76, το 0-1 διευρύνθηκε στο ταπεινωτικό 0-4 και μόνο το 2019-20 οι Πειραιώτες πήραν την ισοπαλία (1-1 από 0-1).

Αυτό που δεν είναι τόσο σπάνιο είναι τα τρία γκολ που σημείωσε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο. Η προηγούμενη φορά που πέτυχε κάτι τέτοιο εναντίον του ΠΑΟΚ ήταν πρόπερσι, στις 27 Ιανουαρίου 2021, όταν το 0-0 του πρώτου μέρους μετατράπηκε σε 3-0. Τότε το σκορ είχε ανοίξει στο 50′ ο Γιουσέφ ελ Αραμπί, ο οποίος χθες… το έκλεισε και ακολούθησαν άλλα δύο γκολ από τους Μαντί Καμαρά (77′) και Μάριο Βρουσάι (88′).

Ο Ολυμπιακός έγινε και ο πρώτος γηπεδούχος που σημείωσε νίκη στα φετινά πλέι οφ, στο τελευταίο ματς της 3ης αγωνιστικής και ένατο συνολικά! Το 2021-22, στο αντίστοιχο χρονικό σημείο της διαδικασίας, είχαν σημειωθεί τρεις «άσοι», το 2020-21 τέσσερις και το 2019-20 πέντε. Κάθε χρόνο, δηλαδή, οι νίκες των γηπεδούχων μειώνονται.