ΑΕΚ-Χάποελ Ιερουσαλήμ 94-78: Λεμάρ και τρίποντα... ισοφάρισαν, στο Ισραήλ η πρόκριση

EUROKINISSI

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με πολλή ένταση στις εξέδρες, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη άφησε στην… Ιερουσαλήμ τη δυστοκία, έκανε το 1-1 και γυρίζει την επόμενη βδομάδα εκεί για να διεκδικήσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ του ΦΙΜΠΑ Τσάμπιονς Λιγκ.

Τρεις διαδοχικές ήττες στο τέλος της κανονικής περιόδου στην Α1, που την άφησαν έκτη, πάνω απ’ όλα ήττα 64-55 στην Ιερουσαλήμ. Με απίστευτη αστοχία, δεχόμενη σερί 23-0! Η ΑΕΚ όμως ξέρει να επιστρέφει μετά από κάθε δύσκολη στιγμή.

Νίκησε 94-78 τη Χάποελ, ισοφάρισε 1-1 και πάει σε μια βδομάδα στο Ισραήλ να κάνει το 2-1, ώστε να προκριθεί στο φάιναλ φορ του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε μια ατμόσφαιρα σίγουρα καυτή, μετά και από όσα έγιναν στα Λιόσια, παρόντων 500 οπαδών των Ισραηλινών. Οι διαιτητές απείλησαν, μα δεν προχώρησαν σε εκκένωση του γηπέδου.

Ο (άποντος στο πρώτο ματς!) Λεμάρ έβαλε 24 πόντους, ο Μίτσελ 14 με 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και άλλα τόσα κλεψίματα (!), Φλιώνης και Μάιλς σημείωσαν από 13 πόντους, πολύτιμοι και οι 9 του Κόνιαρη. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε 13/28 τρίποντα, από την άλλη ξεχώρισε ο Ράντολφ της 28άρας.

Δίχως πια και τον Γόντικα, που μένει για τουλάχιστον ένα μήνα έξω, ο «Δικέφαλος» βρέθηκε πίσω 7-0 προτού συμπληρωθεί δίλεπτο. Εκανε τριάμισι λεπτά να βάλει πόντο, πέντε (λεπτά) να βάλει καλάθι. Εσπασε το ρόδι, ισοφαρίζοντας 7-7 και έχοντας όλους τους πόντους της παρέας του, ο Λεμάρ.

Το προσπέρασμα έγινε με τρίποντο του Μάντσεν για το 14-13, άντε πάλι πίσω 21-14. Οι Ισραηλινοί είχαν 4/5 τρίποντα, με τέτοιο μείωσε 21-20 στην εκπνοή της περιόδου ο Φλιώνης. Η άμυνα έσφιξε, Μίτσελ και Φλιώνης σκόραραν όπως ήθελαν και η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα εννιά πόντων στο 16’ (37-28).

Πήγε και στους δώδεκα (47-35) με μπροστάρη τον σπανίως επικίνδυνο επιθετικά Κόνιαρη, ημίχρονο στο 47-37. Η άμυνα είχε σφίξει, ο Λεμάρ είχε φτάσει τους 15 πόντους, από την άλλη ζημιά έκανε ο Ράντολφ των 13. Ζημιά γενικότερα, στην εικόνα του αγώνα, έκανε η ένταση στις κερκίδες με ρίψη αντικειμένων.

Είχε υπάρξει ήδη μία διακοπή, ενώ το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει κατά 20 λεπτά. Οι διαιτητές επανήλθαν προειδοποιώντας ότι στην πρώτη παρεκτροπή θα διατάξουν εκκένωση, προς φανερή απογοήτευση των φιλοξενούμενων.

Με καλάθια από Μίτσελ και Μάιλς πάλι +12 (54-42), +13 με τρίποντη βόμβα του Ξανθόπουλου, σύντομα και στους 15 π. η διαφορά (65-50, 67-52, 73-58, 76-61 στο 33’). Λάθη των γηπεδούχων έφεραν «κόκκινο» σερί 7-0 και το 76-68, ακολούθησαν τέτοια ωστόσο και από την άλλη πλευρά.

Το «σκοτωμένο» τρίποντο του Φλιώνη με τον χρόνο να μηδενίζεται για το 84-71 έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της ομάδας του Αλεξάνταρ Τζίκιτς. Μέγιστη τιμή της διαφορά, οι 19 πόντοι στο 92-73.