Euroleague: Η Ζαλγκίρις επβίωσε στο θρίλερ του Μονάχου - Η Φενέρ αντίπαλος του Ολυμπιακού

Η Μπάγερν έβαλε πολύ δύσκολα στη Ζαλγκίρις, όπως και ο Παναθηναϊκός στην Παρτίζαν, αλλά Λιθουανοί και Σέρβοι αμφότεροι νίκησαν, στέλνοντας τη Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη αντίπαλο του Ολυμπιακού στα πλέι-οφ. Όλα τα ζευγάρια στο δρόμο για το Κάουνας.

Στη φετινή Euroleague κανείς δεν χαρίζεται σε κανέναν και οποιαδήποτε ομάδα μπορεί να κερδίσει κάθε αντίπαλο.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος των 34 αγωνιστικών με τον Παναθηναϊκό να παίζει για τη νίκη στο Βελιγράδι όπως και η Μπάγερν στο Μόναχο με τη Ζαλγκίρις. Εν τελεί και η ομάδα του Ομπράντοβιτς νίκησε, αλλά και η Ζαλγκίρις, που επιστρέφει στα πλέι-οφ ύστερα από απουσία τριών ετών και ονειρεύεται το φάιναλ φορ που θα διοργανωθεί στο Κάουνας.

Ύστερα από αυτά τα αποτελέσματα, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τη Φενερμπαχτσέ των Ιτούδη, Καλάθη, Ντόρσεϊ και Κώστα Αντετοκούνμπο, η Μπαρτσελόνα τη Ζαλγκίρις, η Ρεάλ την Παρτίζαν και η Μονακό τη Μακάμπι, στο μοναδικό ζευγάρι που ήταν γνωστό από τη Μ. Πέμπτη.

Το φιλμ της βραδιάς

Στο Audi Dome, παρουσία πολλών Λιθουανών στις εξέδρες το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του.

Κάθε φορά που η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να ξεφύγει, η Μπάγερν έβρισκε τον τρόπο να μείνει στο παιχνίδι. Στα 6:30 ο Γιάραμαζ με τρίποντο έβαλε την Μπάγερν μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (61-60).Ο Σέρβος έβαλε 6 σερί πόντους, αλλά ο Λεκάβιτσους απάντησε με 5 και έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (65-69) στα 4:18.

Με λέι-απ του Μπραζντεϊκις η Ζαλγκρίς πήγε στο +7 με 2:30 να απομένουν και με τρίποντο του Λεκάβιτσους στο +10 (68-78). Με 8 σερί πόντους του Ομπστ η Μπάγερν πλησίασε στους 3 (76-79) στα 47”. Με΄το λάθος της Ζαλγκίρις στην επαναφορά ο Ομπστ μείωσε στον πόντο (78-79).

Με δύο βολές στα 13”.9 ο Λεκάβιτσους έγραψε το 78-81 και έφτασε τους 20 προσωπικούς πόντους. Ακολούθησαν συνεχόμενα φάουλ, οι βολές μπήκαν όλες για το τελικό 80-83 και η Ζαλγκίρις πανηγύρισε την επιστροφή της στα πλέι-οφ.

Mε καταπληκτικό Αμπρίνες στο πρώτο ημίχρονο (15 π.), στην 500ή εμφάνιση΄του στη Euroleague και Μίροτιτς στο δεύτερο (18 π.) η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Βαλένθια με 95-71 και τερμάτισε οριστικά στη 2η θέση μπροστά από τη Ρεάλ που ηττήθηκε τη Μ. Πέμπτη στο Τελ Αβίβ.

Νίκη για το γόητρο πήρε η Αναντολού Εφές επί της αδιάφορης Μονακό με 87-82. Οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι στην τελευταία περίοδο και με ηγέτη τον Τίμπορ Πλάις που σημείωσε 21 πόντους και κατέβασε 12 ριμπάουντ σε 21 λεπτά, έφτασαν στη νίκη. Ο Μάικ Τζέιμς είχε 7 πόντους, όλους με βολές, αφού είχε 0/6 σουτ, αλλά μάζεψε 9 ριμπάουντ και έδωσε 4 ασίστ.