ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ 5-2: Πεντάρα με δύο γκολ Χάαλαντ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν on fire και η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε νικηφόρα πρεμιέρα, επικρατώντας με 5-2 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ θα είναι ο οδηγός της Μπορούσια Ντόρτμουντ και αυτή τη σεζόν. Ο Νορβηγός δεν αποχώρησε το καλοκαίρι από την ομάδα και μπήκε αποφασισμένος να… σπάσει τα κοντέρ του σκοραρίσματος και τη νέα σεζόν. Βρήκε δίχτυα δύο φορές και οι «Βεστφαλοί» φιλοδώρησαν με πέντε γκολ την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, στο εκκωφαντικό 5-2 της πρεμιέρας.

Το σκορ άνοιξε ο Μάρκο Ρόις στο 23ο λεπτό, αλλά ο Πάσλακ εκτέλεσε τον τερματοφύλακά του τέσσερα λεπτά αργότερα και με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 1-1. Από εκεί και έπειτα το «κιτρινόμαυρο» ποτάμι… έπνιξε την Άιντραχτ, με τα γκολ των Αζάρ (στο 32′), Ρέινα (στο 58′) και Χάαλαντ (στο 34′, 72′) να φτάνουν τον δείκτη του σκορ στο 5-1.

Ο Χάουγκε απλά μείωσε στο 86′ για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.