Champions League: Το γύρισε «τούμπα» η Μίλαν - Κάζο για την Μπαρτσελόνα - Οι βαθμολογίες

Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε με 1-0 από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, και η Μίλαν γύρισε «τούμπα» το ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν και επιβλήθηκε με 2-1.

6ος όμιλος

Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε με 2-0 της Νιουκάστλ με γκολ των Φύλκρουγκ και Μπραντ στο 26′ και στο 79′ αντίστοιχα και έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ οι «καρακάξες» έμειναν στους 4.

Η Μίλαν γύρισε το παιχνίδι με την Παρί νικώντας με 2-1, αφού απάντησαν στο γκολ του Σκρίνιαρ (8′) με τους Λεάο (12′) και του Ολιβιέ Ζιρού στο 50′.

Βαθμολογία: Ντόρτμουντ 7, Παρί 6, Μίλαν 5, Νιουκάστλ 4

8ος όμιλος

Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε από τη Σαχτάρ με 1-0 με γκολ του Σικάν στο 40ο λεπτό. Οι Ουκρανοί έφτασαν έτσι τους 6 βαθμούς, ενώ οι «μπλαουγκράνα» παρέμειναν στους 9 πόντους.

Παράλληλα η Πόρτο έφτασε την Μπαρτσελόνα στους 9 πόντους μετά τη νίκη της επί της Αντβέρπ με 2-0 και γκολ του Εβανίλσον στο 32ο λεπτό και του Πέπε στο 90+1. Αποβλήθηκε για τους Βέλγους ο Εκκέλενκαμπ στο 50′.

Βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 9, Πόρτο 9, Σαχτάρ Ντόνετσκ 6, Αντβέρπ 0

5ος όμιλος

Η Ατλέτικο διέλυσε τη Σέλτικ με 6-0, με δυο γκολ του Γκριζμάν( 6′, 60′)  και δυο του Μοράτα στο 45+2, αλλά και στο 77′. Ενδιάμεσα είχε βρει το δρόμο προς τα δίχτυα ο Λίνο στο 66ο λεπτό. Το χορό των γκολ έκλεισε ο Σαούλ στο 85ο λεπτό.

Η Λάτσιο επιβλήθηκε της Φέγενορντ με με γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 45+1, μετά από ασίστ του Φελίπε Άντερσον. Με το συγκεκριμένο γκολ ο Ιμόμπιλε πέρασε στην ιστορία, φτάνοντας τα 200 γκολ με τους «αετούς».

Βαθμολογία: Ατλέτικο Μαδρίτης 8, Λάτσιο 7, Φέγενορντ 6, Σέλτικ 1

7ος όμιλος

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε ένα ακόμα ματς από το πρώτο ημίχρονο με 3-0 με δυο γκολ του Χάαλαντ (23′, 51′) και ένα του Φόντεν στο 45+1 του πρώτου ημιχρόνου.

Ενώ η Λειψία πέρασε με 2-1 από το Βελιγράδι και την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, χάριν σε γκολ του Τσάβι Σίμονς στο 8ο μόλις λεπτό και σε γκολ του Οπέντα στο 77ο. Μείωσε για τους Σέρβους ο Χένρικς με αυτογκόλ στο 81ο λεπτό.

Βαθμολογία: Μάντσεστερ Σίτι 12, Λειψία 9, Ερυθρός Αστέρας 1, Γιούνγκ Μπόιζ 1