ΑΕΚ: Ηττήθηκε (80-79) από την Μπαχτσεσεχίρ στην Τουρκία

Την πρώτη της ήττα στα φιλικά προετοιμασίας γνώρισε η ΑΕΚ, αφού έχασε από την Μπαχτσεσεχίρ με 80-79 στην Ulker Arena

Η Ένωση ξεκίνησε τον αγώνα με πεντάδα τους Κολόμ, Χάρις, Βαουλέτ, Γκρίφιν και Μπόγρη, με τον Μάνι Χάρις να κάνει την πρώτη του (ανεπίσημη) εμφάνιση με τα «κιτρινόμαυρα». Η ΑΕΚ δεν ξκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-17 για να επιστρέψει στο ματς και να πάρει το προβάδισμα στο ημίχρονο με 39-43.

Στο δεύτερο μέρος, ένα μπλακ άουτ στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου προκάλεσε ένα σερί 16-2 των Τούρκων που προηγήθηκαν με 10 πόντους διαφορά στο 35ο λεπτό (55-45). Η ΑΕΚ επανήλθε και μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 67-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα ξέσπασμα προηγήθηκε και πάλι με 67-70 αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και έχασε στις λεπτομέρειες με 80-79.

Καλύτεροι παίκτες για την ΑΕΚ ήταν οι Κολόμ και Γκρίφιν με 17 πόντους έκαστος, ενώ καλός ήταν και ο Μπράιαν Ανγκόλα με 15. Δεν αγωνίστηκαν οι Παππάς, Σαξιώνης, Καρλής και Μαυροειδής.

Το επόμενο φιλικό επί Τουρκικού εδάφους είναι την Παρασκευή απέναντι στην Νταρουσάφακα (19:15)

Μπαχτσεσεχίρ-ΑΕΚ 80-79

Δεκάλεπτα: 22-17, 39-43, 67-61, 80-79.

Mπαχτσεσεχίρ: (Ερνάκ): Μπεντίλ 20 (3), Τζόουνς 1, Χολ 6, Όζμιζρακ 13 (1), Σμιθ 13 (3), Σαβάς 5, Γιλμάζ 11 (3), Γουίλιαμς 11.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 17 (3),, Μπόγρης 4, Χάρις 2, Φλιώνης 4, Πετρόπουλος 4, Ανγκόλα 15 (3), Γέλοβατς 9 (2), Γκρίφιν 17 (3), Βαουλέτ 7 (1).

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τιμήθηκαν οι Στέφανος Δέδας, Μάνι Χάρις και Κίνο Κολόμ από την διοίκηση της Τουρκικής ομάδας για την προσφορά τους σε αυτήν την σεζόν 2018-19.