Παρίσι 2024: Ισπανία - Ελλάδα 84-77, «έπεσε» ξανά μαχόμενη!

Η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε 84-77 στο ματς με την Ισπανία για την 2η αγωνιστική στην φάση των ομίλων του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, όπου το πάλεψε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφερε να γυρίσει το ματς

Η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ δεν τα κατάφερε στο ματς με την Ισπανία, για την 2η αγωνιστικά της φάσης των ομίλων στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Γνώρισε την ήττα με 84-77, ενώ είχε ηττηθεί και στην πρεμιέρα της από τον Καναδά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός (27π, 11ρ), όμως οι Ισπανοί στο τέλος πήραν τη νίκη (84-77) και πλέον η τύχη δεν βρίσκεται στα χέρια της για πρόκριση στην οκτάδα.

Το τελευταίο ματς της Εθνικής Ελλάδας, στην φάση των ομίλων, είναι με την Αυστραλία. Για να μπορέσει να έχει, όμως, ελπίδες πρόκρισης, πρέπει στο σημερινό (30/7) ματς ο Καναδάς να νικήσει την Αυστραλία. Διαφορετικά θα χάσει κάθε ελπίδα.

H εθνική, αν και επέστρεψε από το -16 ισοφαρίζοντας σε 71-71, ηττήθηκε από την Ισπανία, με 84-77, στη Λιλ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου. Μετά τη δεύτερη ήττα της, καθώς είχε προηγηθεί αυτή από τον Καναδά στην πρεμιέρα, οι ελπίδες για παρουσία στους «8» μειώνονται για τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη. Την πρώτη νίκη της πέτυχε η Ισπανία, που είχε ηττηθεί από την Αυστραλία για την 1η αγωνιστική.

Με 2/6 δίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο η Ισπανία, με 6/12 η Ελλάδα που βρισκόταν στο +1. Στο ημίχρονο οι παίκτες του Σκαριόλο είχαν 11/17 τρίποντα (11/16 για την ακρίβεια, το ένα ήταν… σκοτωμένο από τον Γιουλ), την ώρα που η Εθνική είχε μείνει χαμηλά στα λάθη (πέντε), αλλά είχε 33% από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο μέρος οι Ισπανοί είχαν 4/14 τρίποντα, είχαν όμως και 15/18 βολές στο σαραντάλεπτο την ώρα που η Ελλάδα μετρούσε μόλις 3/5. Οι Ίβηρες έβαλαν 27 καλάθια, η Ελλάδα 31. Οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου ήταν 8-18, οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 19-11, οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες 9-9, οι πόντοι στη ρακέτα 20-36.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 4/6 τρίποντα και σημειώνοντας τους 8 πόντους από τους 14 που πέτυχε στην 4η περίοδο ήταν από τους πρωταγωνιστές της επιστροφής της εθνικής, αλλά μετά το 71-71, το σερί 8-0 της Ισπανίας από Λορένζο Μπράουν, Γιουλ και Αλντάμα αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο.

Ο ΝΒΑερ της Ισπανίας, Σάντι Αλντάμα, ήταν ο MVP του αγώνα, σημειώνοντας 19 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ. Ο Σέρχιο Γιουλ πρόσθεσε 13 πόντους με 3/6 τρίποντα, 11 πόντους ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ (με 7 ριμπάουντ) και 10 πόντους ο Ρούντι Φερνάντεθ με 3/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77′