AEΚ Πινέδα: Βασικός με γκολ και ασίστ στην φιλική νίκη του Μεξικού επί της Νέας Ζηλανδίας

Έκανε ότι ήθελε ο Πινέδα στην φιλική νίκη του Μεξικού απέναντι στην Νέα Ζηλανδία, με τον μέσο της ΑΕΚ να σκοράρει αλλά και να μοιράζει ασίστ στην εύκολη νίκη με 3-0.

Βασικός για την Εθνική Μεξικού ξεκίνησε τα ξημερώματα της Κυριακής (8/9) ο Όρμπελιν Πινέδα στην φιλική νίκη με 3-0 επί της Νέας Ζηλανδίας.

Ο 28χρονος μέσος έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Νεοζηλανδών σκοράροντας αλλά και μοιράζοντας μια ασίστ. Μόλις στο πέμπτο λεπτό άνοιξε τον «χορό» των γκολ για την ομάδα του με σούτ στην κίνηση μετά απο πάσα του Αλβαράδο, ενώ στο 57ο λεπτό μοίρασε στον Ρόμο όπου έκανε το 3-0, ενδιάμεσα ο Χουέρτα στο 53ο λεπτό είχε ανεβάσει τον δείκτη του σκόρ στο 2-0.  Ο Πινέδα που ήταν αρκετά δραστήριος στον αγωνιστικό χωρό αγωνίστηκε συνολικά 60 λεπτά.

Για την ιστορία 90 λεπτά αγωνίστηκε ο μέσος του Ολυμπιακού Μάρκο Στάμενιτς για τους Νεοζηλανδούς.