Βόννη-ΑΕΚ 93-74: Η πρώτη ήττα της «Ενωσης» στο BCL

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από την Βόννη με 93-74 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του BCL.

Δεν τα κατάφερε η «βασίλισσα» στην Γερμανία και γνώρισε την πρώτη της ήττα στις ευρωπαϊκές της διοργανώσεις.

Για την ομάδα της Βόννη ο ΜακΓκί ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 5 τρίποντα, ενω ο Γκρίσελ είχε 15 και ο Κένεντι 16. Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Σάκοτα ο Χέιλ τελείωσε το ματς με 14, ενώ ο Μπράις είχε 18 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Το φιλμ της αναμέτρησης

H AEK δεν μπήκε καλά στο ματς και ο Γκρίσελ έκανε το 10-2 για τη Βόννη, αναγκάζοντας τον Σάκοτα να καλέσει timeout. O Γκρέι με ωραία προσπάθεια κοντά στο καλάθι έκανε το 12-6 για την Ένωση στο 5′. Ο Γκρίσελ πλήγωσε ξανά τη Βασίλισσα και έκανε το 20-9 στο 7′. Ο Μπράις και ο Χαμπ μείωσαν για την ΑΕΚ σε 22-17 με τα τρίποντα τους.

Ο Αλέγκρι με δύο σερί τρίποντα έδωσε αέρα 15 πόντων στη Βόννη για το 32-17. Ο Αλέιν απάντησε με τρίποντο και μείωσε σε 32-20 στο 12′. Ο Κουζμίνσκας μείωσε σε 32-26 και η Βόννη κάλεσε εσπευσμένα timeout. O Γκρέι έκανε το 39-31 με σουτάκι μέσης απόστασης, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Χέιλ με παλικαρίσιο γκολ΄-φάουλ σκόραρε για το 39-36.

Ο Χέιλ με μεγάλο τρίποντο έφερε το ματς σε απόσταση τριπόντου για το 44-41 στο 23′. Ο Γκρίσελ έκανε το 49-41, έχοντας 3/3 τρίποντα για τους Γερμανούς. Ο Χαμπ σκόραρε το τρίτο του τρίποντο στο ματς και μείωσε σε 53-49. Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και με τον Γκρέι πέρασε μπροστά για το 55-56 στο 28′.

Ο ΜακΓκί με τρίποντο έκανε το 62-59 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η Βόννη ξέφυγε με 10 πόντους στο 34′ χάρη σε νέο τρίπονο του ΜακΓκί. O Koυζμίνσκας έκανε το 74-66. Ο Αλέγκρι με τρίποντο έκανε το 79-68 στο 37′. Ο Μπράις έκανε το 87-74, αλλά η ΑΕΚ δεν προλάβαινε με τίποτα να γυρίσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74