ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ - ΕΒΕΡΤΟΝ 3-0: Την κατέβασε από την κορυφή με 3αρα

Σπουδαία νίκη για την Άστον Βίλα, με τους «χωριάτες» να κερδίζουν με 3-0 την Έβερτον, ρίχνοντας την από την κορυφή.

Μια εξαιρετική Άστον Βίλα, έβαλε στοπ στο αήττητο της Έβερτον, την οποία υπέταξε με 3-0 στο «Villa Park» με τον πρώην ποδοσφαιριστή της Νότιγχαμ Φόρεστ, Μάτι Κας να ανοίγει το σκορ με γκολάρα.

Σε χαμηλό τέμπο το πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο 45λεπτο κινήθηκε σε ρηχά νερά με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν. Η Άστον Βίλα έμεινε σε μια μικρή υπεροχή στη κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να τη μετουσιώσει σε ευκαιρίες, κάνοντας μόλις 1 στον στόχο, όσες είχε και η Έβερτον, η οποία αγωνίστηκε χωρίς 2 από τα βασικά της γρανάζια, τους Τζόρνταν Πίκφορντ και Ντόμινικ Κάλβερτ-Λούιν.

Την «καθάρισε» σε 15 λεπτά

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η Άστον Βίλα κατάφερε να σκοράρει με την πρώτη της τελική στο στόχο, ύστερα από εκπληκτική προσπάθεια και γκολάρα του Μάτι Κας στο 66′. Η Έβερτον από εκείνη τη στιγμή και μετά «έσβησε», οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον πήχη του σκορ στο 2-0 μόλις 3 λεπτά αργότερα, με αυτογκόλ του Λούκας Ντιν, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή προσπάθεια απομάκρυνσης. Το τελικό 3-0 έκανε με δυνατό σουτ ο Μπαϊγί στο 75.