ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 88-76: Τι ελληνική εβδομάδα ήταν αυτή! Οι Γάλλοι έπαιξαν Ζορμπά!

Χάρη στον Κώστα Αντετοκούνμπο, ακούστηκε στο γήπεδο το πιο γνωστό ελληνικό τραγούδι στον κόσμο…

Μπορεί ο Οκόμπο να ήταν αυτός ο οποίος «φόρτωσε» το καλάθι της Ζαλγκίρις, στη νίκη της Βιλερμπάν με 88-76, αλλά ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν αυτός ο οποίος έκλεψε την παράσταση στην πρεμιέρα της Euroleague!

Ο Οκόμπο σημείωσε 23 πόντους με τρομερά στατιστικά, έχοντας 6/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Από την πλευρά του ο Κώστας Αντετοκούνμπο στο δικό του ντεμπούτο στη Euroleague και γενικά αγωνιζόμενος για πρώτη φορά στην Ευρώπη, σημείωσε 6 πόντους, αλλά η ενέργειά του ανάγκασε τους Γάλλους να τον αποθεώσουν.

Χαρακτηριστικό το γεγονός πως από τα μεγάφωνα του γηπέδου ακούστηκε να παίζει ο Ζορμπάς!

Όσον αφορά το ματς, ήταν ένα ντέρμπι, με τη Βιλερμπάν να καταφέρνει να παίρνει τη νίκη βγάζοντας αρκετή ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν στο 19-16, όμως στο ημίχρονο η Ζαλγκίρις έχοντας σε καλή βραδιά τον Στρέλνιεκς, μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια με το +2 και σκορ 44-46.

Τρίτο δεκάλεπτο όμως η Βιλερμπάν πήρε τα… πάνω της με διαφορά δέκα πόντων και σκορ 63-53, μέχρι που ήρθε το τελικό 88-76.

Έχοντας η Βιλερμπάν ως έναν από τους πρωταγωνιστές τον Κώστα Αντετοκούνμπο. Κλείνοντας έτσι μία καλή εβδομάδα για τους Έλληνες αθλητές, μετά από την ανάδειξη των Αθανασιάδη και Μασούρα ως MVP σε Champions League και Europa League αντίστοιχα και τις νίκες του Ολυμπιακού στην Ευρώπη σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ!

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-46, 63-53, 88-76

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 23 (9/9 σουτ), Γουεμπανιάμα, Τζόουνς 14 (6 ασίστ), Καχούντι 11, Λακόμπ 5, Ντιό 8, Φαλ 12 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι 2, Χάουαρντ 7, Στραζέλ, Αντετοκούνμπο Κ. 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ):Μπλάζεβιτς 2, Λεκάβιτσιους 8, Νέμπο 5, Μούντιεϊ 12 (5 λάθη), Καλνιέτις 2, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 2, Στρέλνιεκς 21 (4), Καβανό 4, Γκιφάι 8 (7 ριμπάουντ), Λοβέρν 7, Ουλανόβας 5.