ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 73-70: Τρίποντη... εκτέλεση με Κάνααν

Η Ούνικς Καζάν πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague, μετά από σπουδαία ανατροπή (73-70) απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, για την 3η αγωνιστική.

Μπορεί η Μπάγερν Μονάχου να είχε τον έλεγχο του αγώνα για περίπου 25 λεπτά, ωστόσο με τους Χεζόνια (15 πόντοι) και Κάνααν (21 πόντους με 5/9 τρίποντα) να αναλαμβάνουν επιθετικά την μπαγκέτα, η Ούνικς έφτασε στην ανατροπή και επικράτησε των Βαυαρών με 73-70. Αυτή ήταν η παρθενική νίκη της Ούνικς στη φετινή Euroleague, βυθίζοντας την Μπάγερν στο 0-3.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ξεκίνησε ιδανικά, παίρνοντας κεφάλι από την αρχή της αναμέτρησης, με τον Χίλιαρντ να μπαίνει καυτός και τον Γιάραμαζ να βρίσκει ελεύθερα σουτ από την περίμετρο. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο (12-19), με τον Κόρεϊ Γουόλντεν να βοηθάει επιθετικά, με τη διαφορά να φτάνει στους 14 (21-35 στο 16′).

Η Ούνικς ξύπνησε κάπου στο 28′, αφού το 38-50 με ένα 11-0 σερί και τους Χεζόνια, Μπράουν, Κάνααν να παίρνουν φωτιά, ανέκτησε το προβάδισμα. ο Κάνααν, μάλιστα, ξέσπασε από την περίμετρο, όταν με 2 συνεχόμενα τρίποντα και 8 σερί πόντους έβαλε την ομάδα του μπροστά με διψήφια διαφορά (65-55 στο 36′). Οι Βαυαροί είχαν βγει εντελώς από τα νερά τους επιθετικά και ο Γουόλντεν έμοιαζε, πλέον, αρκετά μόνος. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το 70-67, 44” πριν το τέλος, αλλά ένα καλάθι του Τζεκίρι έβαλε τέλος στα όνειρά τους. Ο Τόμας πάτησε γραμμή και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, για το τελικό 73-70.