ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - ΝΤΕ ΜΙΝΟΡ 2-1: Η ανατροπή τού έγινε συνήθεια (vids)

Στα προημιτελικά του τουρνουά του Indian Wells πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη του με 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2 επί του Αυστραλού Άλεξ Ντε Μινόρ σε ένα ματς που διήρκησε 2 ώρες και 44 λεπτά

Με την… πάγια, στο Indian Wells, τακτική της αντεπίθεσης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε και τον Άλεξ Ντε Μινόρ με 2-1 σετ 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2 και πέρασε στα προημιτελικά στο μεγάλο 1000άρι τουρνουά της Καλιφόρνια του Ίντιαν Γουέλς.

Ο 22χρονος Αυστραλός έβαλε δύσκολα στον Έλληνα πρωταθλητή σε ένα ματς που κράτησε 2 ώρες και 44 λεπτά. Ο Στέφανος έπαιξε με τη φωτιά, αλλά βρήκε εντυπωσιακό ρυθμό και σερβίς στο τρίτο σετ απέναντι σε έναν αντίπαλο από τον οποίο δεν έχει χάσει ποτέ.

Aυτή ήταν η 7η διαδοχική νίκη του απέναντι στον Αυστραλό που του έδωσε την πρόκριση για τον 6ο φετινό του προημιτελικό σε Masters 1000 τουρνουά. Έφτασε έτσι τις 54 νίκες στη χρονιά (54-15).

Ο Τσιτσιπάς διεκδικεί τον 2ο τίτλο του σε Masters και συνολικά τον 3ο τίτλο στη χρονιά μετά από το Monte-Carlo και τη Λιόν.

Στους “8”, ο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης θα αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι.

Ο 29χρονος Γεωργιανός, Νο 36 στην παγκόσμια κατάταξη, απέκλεισε τον Κάρεν Καχάνοφ με 6-4, 7-6 (6) και προκρίθηκε στον σημαντικότερο προημιτελικό της καριέρας του.

Ο Τσιτσιπάς έχει κερδίσει και τις δυο προηγούμενες συναντήσεις τους, τον Ιανουάριο του 2019 στο Australian Open με 3-1 σετ και στο China Open τον Οκτώβριο της ίδιας χρονιάς με 2-1 σετ.