LA LIGA: Στις καθυστερήσεις και με δέκα η Σοσιεδάδ!

Επικράτησε της Μαγιόρκα, εντός έδρας, με γκολ στο 90+1′ και συνεχίζει στην κορυφή του πρωταθλήματος…

Δύο ματς είχε το Σάββατο στο πρωτάθλημα της La Liga, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Στο πρώτο ματς της ημέρας, είχαμε… κουλούρια!

Στο 0-0 έμειναν Λεβάντε και Χετάφε, χωρίς να έχουν να δώσουν πολλά πράγματα στο μεταξύ τους παιχνίδι. Η Χετάφε είχε τις ευκαιρίες της για να σκοράρει, χωρίς όμως να φτάνει στον επιθυμητό στόχο και έτσι έμεινε το 0-0 στο μεταξύ τους ματς.

Λεβάντε: Φερνάντεζ, Κλερκ, Βέζο, Μουστάφι, Μιραμόν, Ραντόγια, Ντε Φρούτος (77 Φρανκέσα), Μαρτίνεζ Αντρές, Μελέρο (58′ Καντέρο), Μοράλες, Σολδάδο.

Χετάφε: Σοριά, Ολιβέρα Μιραμόντες, Κουένκα, Ντιένε, Σουάρεζ (84′ Ιγκλέσιας), Αλένα (84′ Νιόμ), Τιμόρ, Φλορεντίνο, Αραμπάρι, Μαξίμοβιτς, Ραμίρεζ (64′ Ουνάλ).

Από εκεί και πέρα, το βράδυ του Σαββάτου η Ρεάλ Σοσιεδάδ υποδέχτηκε τη Μαγιόρκα.

Οι γηπεδούχοι έμειναν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με δέκα παίκτες, εξαιτίας δεύτερης κίτρινης του Μουνιόθ. Παρόλα αυτά όμως η Ρεάλ δεν το έβαλε κάτω.

Στο 90+1′ κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη του γκολ με τον Λομπέτε και πήρε τη νίκη με το τελικό 1-0!

Έτσι συνεχίζει η Ρεάλ Σοσιεδάδ στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Ζαλντουά, Ελουστόντο, Λε Νορμάντ, Μουνιόθ, Γκεβάρα (46′ Ζουμπιμέντι), Μερίνο, Πόρτου, Ναβάρο (46′ Γκοροθάμπελ), Γιανουζάι (66′ Λομπέτε), Ίσακ (66′ Σορλόθ).

Μαγιόρκα: Ρέινα, Ολιβάν, Ρούσο, Βαλιέντ, Μαφέο, Ρουίθ Ντε Γκαλαρέτα (78′ Μπάμπα), Μπατάλια (62′ Σεβίγια), Εντιαγέ (63′ Νίνο), Λι (86′ Εμπουλά), Ροντρίγκες, Άνχελ (77′ Πρατς).