EUROLEAGUE: «Έσπασαν το ρόδι» Αναντολού Εφές και Μπάγερν Μονάχου

Το… νέκταρ της επιτυχίας γεύτηκαν για πρώτη φορά στη φετινή EuroLeague οι Αναντολού Εφές και Μπάγερν Μονάχου, νικώντας Ούνικς Καζάν και Ζάλγκιρις Κάουνας αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Χρειάστηκε να περιμένουν καρτερικά για πέντε ολόκληρες αγωνιστικές, αλλά τελικά οι Αναντολού Εφές και Ζάλγκιρις Κάουνας πανηγύρισαν την πρώτη τους επιτυχία στην EuroLeague και πλέον ελπίζουν να συνεχίσουν νικηφόρα προκειμένου να καλύψουν το χαμένο βαθμολογικό έδαφος.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ 71-68

Την πρώτη της νίκη στην EuroLeague σημείωσε η Αναντολού Εφές επικρατώντας με 71-68 επί της Ούνικς Καζάν στην Κωνσταντινούπολη. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία εμφανώς περνάει ένα δύσκολο «φεγγάρι» στο ξεκίνημα της σεζόν, κλήθηκε να διαχειριστεί τέσσερις κομβικές απουσίες, με τους Βασίλιε Μίτσιτς, Κρούνοσλαβ Σιμόν, Τζέιμς Άντερσον και Ντόγκους Μπαλμπάι να μένουν στα… πιτς.

Οι φιλοξενούμενοι, μετά την… τραγική εμπειρία που είχαν στην προηγούμενη επίσκεψή τους στην Πόλη, όπου και διασύρθηκαν με 80-41 από τη Φενέρμπαχτσε, μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 10-15 και 14-20 στην πρώτη περίοδο, χτυπώντας κυρίως κοντά στο καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-22, με την Εφές να συνειδητοποιεί από νωρίς πως θα έχει άλλο ένα δύσκολο βράδυ στη φετινή σεζόν.

Η τουρκική ομάδα έδωσε σημάδια ζωής και με σερί 7-0 στα πρώτα 3,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκε με 25-22. Οι Ρώσοι δεν πτοήθηκαν και με δικό τους 0-11 στα επόμενα τέσσερα λεπτά, προσπέρασαν εκ νέου με 25-33. Λάρκιν και Πλάις πρόσφεραν κάποιους πόντους-ανάσες στους γηπεδούχους, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 32-37.

Η αναμενόμενη αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στην τρίτη περίοδο (44-43 στο 27’) αλλά δεν είχε συνέχεια, αφού οι Ρώσοι έτρεξαν νέο σερί 0-8 και προηγήθηκαν με 44-51, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 47-51. Ο Ελάιτζα Μπράιαντ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους (54-53 στο 32’), με την Ούνικς να χάνει τη συγκέντρωσή της και να το πληρώνει. Ο Μπομπουά με μακρινό τρίποντο έκανε το σκορ 59-56 στο 35’ και ο Μοερμάν με με νέο τρίποντο πήγε την ομάδα του στο +4 (62-58) με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο Μόερμαν με τρίποντο στο 38’ έβαλε την Εφές με 7 πόντους μπροστά (67-60), η Ούνικς υπέπεσε σε λάθος στην επόμενη κατοχή της και ο τελικός νικητής είχε επί της ουσίας κριθεί.

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Εφές, ο Ελάιζα Μπράιαντ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, όσους είχε και ο Ροντρίγκ Μπομπουά. Στους 12 πόντους σταμάτησε ο Τίμπορ Πλάις, ενώ άλλους 10 πόντους πρόσθεσε ο Άντριεν Μοερμάν. Για τους ηττημένους, οι Λορέντζο Μπράουν και Αϊζάια Κάναν είχαν από 16 πόντους, με τον Μάριο Χεζόνια να σταματάει στους 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 47-51, 71-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 73-75

Όπως και στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής, κόντρα στον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ, η Ζάλγκιρις Κάουνας έκανε πολύ δυνατή είσοδο στον αγώνα και με καλή άμυνα, αλλά και σύνεση στην επίθεσή της, προηγήθηκε με 24-13 της γερμανικής ομάδας στην πρώτη περίοδο κάνοντας τα πάντα στον υπερθετικό βαθμό στο παιχνίδι της. Η Μπάγερν ήταν… εξωφρενικά άστοχη και ακίνδυνη εν γένει, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Λιθουανοί για να μεγαλώσουν το εύρος της διαφοράς (33-19) και να κάνουν τον Αντρέα Τρινκιέρι να… αλλάξει χρώμα. Στο 19’, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (39-23), με τους Γερμανούς να βρίσκουν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου πέντε αναπάντητους πόντους για να μαζέψουν λίγο τα… ασυμμάζευτα (39-27).

Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι Γερμανοί έδειξαν να έχουν… σφυγμό και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά σε 44-38 στα μισά της τρίτης περιόδου. Η Ζάλγκιρις δεν είχε απάντηση στη νέα… γερμανική απειλή και ως εκ τούτου το προβάδισμά της εξανεμίστηκε (48-47 στο 27’). Οι Βαυαροί ισοφάρισαν σε 57-57 διά χειρός Γουόλντεν (33’) και μπήκαν στην τελική ευθεία με ψυχολογικό αβαντάζ. Με τρίποντο του Χίλιαρντ στο 35’, η γερμανική ομάδα προηγήθηκε με 62-63. Το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια με τον Λεκαβίτσιους (68-67 στο 37’). Ο Τόμας με δίποντο στο 39’ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (70-72) και, λίγο αργότερα, στα 37”, διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του στο +3 (71-74). Η Ζάλγκιρις αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης, ο Χάντερ έχασε τις δύο βολές που θα «κλείδωναν» τη βαυαρική νίκη και ο Λεκαβίτσιους με δύο εύστοχες βολές μείωσε στον πόντο (73-74), με 6” δευτερόλεπτα στο ρολόι. Ο Λούτσιτς έβαλε μία βολή (73-75), οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι στα… σκάρτα τέσσερα δευτερόλεπτα και η Μπάγερν «απέδρασε» με νίκη από το Κάουνας.

Οι Βλάντιμιρ Λούτσιτς (17 πόντοι), ΝτεΣόν Τόμας (15 πόντοι) και Νταρούν Χίλιαρντ (14 πόντοι) ήταν οι ακρογωνιαίοι λίθοι της γερμανικής επικράτησης, με τους Λούκας Λεκαβίτσιους (17 πόντοι) και Τζος Νέμπο (12 πόντοι και 13 ριμπάουντ) να προσπαθούν αλλά να μην καταφέρνουν να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75