ΜΟΝΑΚΟ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 70-62: Επιστροφή στις νίκες για τους Μονεγάσκους με «καυτό» Ντιαλό

Τέλος στο αρνητικό σερί της έβαλε η Μονακό, επικρατώντας με 70-62 επί του Ερυθρού Αστέρα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά ματς, η «Σταχτοπούτα» της διοργάνωσης επιβλήθηκε με 67-62 του Ερυθρού Αστέρα, στο «Salle Gaston Medecin», πανηγυρίζοντας την τρίτη της νίκη μετά από έξι αγωνιστικές. Στο 2-4 ρεκόρ υποχώρησε ο Ερυθρός Αστέρας.

Ο Άλφα Ντιαλό με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του γηπέδου, με τον Ντονάτας Μοτεγιούνας των 14 πόντων και 8 ριμπάουντ και τον Ντανίλο Άντζουσιτς των 12 πόντων να είναι επίσης μεστοί για τους νικητές.

Σημεία-αναφοράς στην επίθεση της σερβικής ομάδας αποτέλεσαν οι Νέιτ Γουόλτερς (18 πόντοι), Νίκολα Κάλινιτς (14 πόντοι) και Όγκνιεν Κούζμιτς (10 πόντοι).

Το ματς

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο (10-10), οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν καλό ρυθμό στην επίθεσή τους, που τους έδωσε ένα προβάδισμα με 21-12 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι Γάλλοι ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους στη δεύτερη περίοδο και στο 12′ προηγήθηκαν με 29-17. Μέσα στα επόμενα τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους και με σερί 0-10 επανήλθαν στο… κόλπο (29-27 στο 15′). Η διαφορά έπεσε και στον έναν πόντο (31-30 στο 16′) για να ακολουθήσει ένα καλύτερο διάστημα των γηπεδούχων στο τελευταίο τετράλεπτο, το οποίο έκανε το σκορ 41-36, στο τελείωμα του ημιχρόνου.

Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-9 για να προσπεράσουν για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-1 (41-45 στο 22′). Ο Άντζουσιτς στο 25′ ισοφάρισε σε 47-47, προτού ακολουθήσει νέο μίνι σερί 0-5 των Σέρβων για το 47-52 (27′). Η γαλλική ομάδα απάντησε με δικό της σερί 9-1 κλείνοντας την τρίτη περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (56-53).

Το ίδιο… έργο συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν λίγο τη διαφορά (60-55 στο 32′) και τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν ακαριαία (60-59 στο 35′). Εντούτοις, στο τελευταίο πεντάλεπτο, η γαλλική ομάδα έδειξε περισσότερη… ορμή, με τη βοήθεια και του κόσμου της, παίρνοντας προβάδισμα με 65-59 στο 37′. Αυτό ήταν. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε ξεμείνει από δυνάμεις, με του Γάλλους να φτάνουν τελικά στη νίκη με 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62