NBA: «Άλωσαν» το Μπρούκλιν οι Χιτ, αδιανόητο... κάζο των Λέικερς

Οι Μαϊάμι Χιτ έδειξαν για άλλο ένα ματς πως είναι φτιαγμένοι για μεγάλα πράγματα, υποχρεώνοντας τους Μπρούκλιν Νετς σε εντός έδρας ήττα. * Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έκαναν εκκωφαντική ανατροπή από το -26 κόντρα στους Λος Άντζελες Λέικερς, πανηγυρίζοντας μία επική νίκη απέναντι στην «superteam». * Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς στο NBA.

Με τη διεξαγωγή δέκα αναμετρήσεων συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Πέμπτης (28/10) η κανονική περίοδος του NBA.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ – ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ 111-120

Οι Χόρνετς συνέχισαν τις υψηλές πτήσεις περνώντας με νίκη (111-120) από το «Amway Center» του Ορλάντο, ανεβαίνοντας στο 4-1 ρεκόρ. Όλη η ιστορία γράφτηκε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να «λυτρώνονται» με επί μέρους 18-29. Ο Μάιλς Μπρίτζες με 31 πόντους και ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 24 πόντους ήταν σημεία αναφοράς στην επίθεση των νικητών, με τους ηττημένους να βασίζονται επιθετικά στους Κόουλ Άντονι (24 πόντοι) και Γουέντελ Κάρτερ (20 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 31-31, 61-64, 93-91, 111-120

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ – ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ 93-106

Οι Χιτ έκαναν ένα πειστικό πέρασμα από τη Νέα Υόρκη, νικώντας τους Νετς με 106-93 στο «Barclays Center». Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με επί μέρους 42-57 υπέρ των φιλοξενούμενων, που πλέον ανέβηκαν στο 3-1 ρεκόρ (στο 2-3 υποχώρησαν οι Νετς). Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 24 πόντους, με τον Τζίμι Μπάτλερ να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ 17 πόντων και 14 ριμπάουντ. Από την πλευρά των Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν η αιχμή του δόρατος για άλλο ένα παιχνίδι της ομάδας του.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-29, 51-49, 74-81, 93-106

ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ – ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ 99-102

Οι Χοκς τα… χρειάστηκαν απέναντι στους Πέλικανς, στο «Smoothie King Center», ωστόσο κατάφεραν να… δραπετεύσουν με το «διπλό» και να πανηγυρίσουν την 3η τους επιτυχία σε 4 ματς. Το ματς είχε σασπένς και έντονες συγκινήσεις, με τους νικητές να κάνουν καλύτερο finish στο ακροτελεύτιο δωδεκάλεπτο, γεγονός που ήταν αρκετό για να φτάσουν στη νίκη. Ο Τρέι Γιανγκ με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζον Κόλινς να ολοκληρώνει το ματς με νταμπλ-νταμπλ 16 πόντων και 12 ριμπάουντ. Ο Ντεβόντε Γκράχαμ, με 21 πόντους, οδήγησε την κούρσα των σκόρερ για τους ηττημένους (1-4 ρεκόρ), με τον Μπράντον Ίνγκραμ να ακολουθεί με 20 πόντους. Νέο νταμπλ-νταμπλ για τον Γιόνας Βαλαντσιούνας, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-19, 59-53, 77-84, 99-102

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 118-100

Δίχως να προβληματιστούν ιδιαίτερα, οι Ράπτορς σημείωσαν τη δεύτερή τους νίκη σε 5 ματς, υποτάσσοντας με 118-100 τους Ιντιάνα Πέισερς, στην «Scotiabank Arena». Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, επικρατώντας δίκαια επί των αντιπάλων τους. Ο Φρεντ ΒανΒλίτ με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Όου Τζι Ανουνόμπι με 25 πόντους ήταν οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης των γηπεδούχων. Οι Πέισερς, που υποχώρησαν στο 1-4 ρεκόρ, είχαν βασικούς άξονες του παιχνιδιού τους τους Μάλκολμ Μπρόγκτον (18 πόντοι) και Κρις Ντουάρτε (14 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 29-24, 57-48, 87-71, 118-100

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ – ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ 107-116

Οι Γουίζαρντς επέζησαν από τη «μονομαχία» με τους Σέλτικς στο «TD Garden», σημειώνοντας την 3η τους νίκη σε 4 αγώνες. Ο αγώνας είχε ουκ ολίγες διακυμάνσεις, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται ένα επί μέρους 21-29 στην τέταρτη περίοδο, που τους χάρισε τη νίκη. Η τριπλέτα Μοντρέζλ Χάρελ (25 πόντοι και 11 ριμπάουντ), Σπένσερ Ντινγουίντι (22 πόντοι) και Μπράντλι Μπιλ (17 πόντοι και 10 ριμπάουντ) οδήγησε εκ του ασφαλούς τους «πρωτευουσιάνους», με τους «Κέλτες» να έχουν… in the zone τους Τζέισον Τέιτουμ (23 πόντοι) και Ντένις Σρέντερ (22 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 19-24, 52-62, 86-87, 107-116

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ – ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ 123-115

Οι Θάντερ έσπασαν το… ρόδι, πετυχαίνοντας την πρώτη τους φετινή νίκη, μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες. Και τι… νίκη. Με ανατροπή από το -26! Στο παρκέ του «Paycom Center» οι Λέικερς έκαναν εκκωφαντικό ξεκίνημα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με διαφορά 22 πόντων (19-41)! Στο 21’ οι «λιμνάνθρωποι» ήταν μπροστά με 26 πόντους (44-70) και όλα έδειχναν πως θα είχαν εύκολο έργο τη συνέχεια. Αμ, δε! Αυτό που ακολούθησε ούτε ο μεγαλύτερος εχθρός των Λέικερς δεν θα μπορούσε να το ονειρευτεί. Με πρωτοφανές μπλάκ-άουτ από μεριάς τους και κατάθεση ψυχής από την πλευρά των Θάντερ, το ματς γύρισε… τούμπα (97-95 στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου), με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το… απονενοημένο διάβημα στην τελευταία περίοδο, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με 123-115. Ο Σέι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 27 πόντους ήταν ο πολιορκητικός κριός των νικητών, με τον Ντάριους Μπέιζλι να συνεισφέρει άλλους 20 πόντους. Από την πλευρά των Λέικερς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 2-3 ρεκόρ και αγωνίστηκαν χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, ξεχώρισε ο ‘Αντονι Ντέιβις με 30 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 13 ασίστ, αλλά και 10 λάθη.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-41, 56-72, 97-95, 123-115

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ – ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ 116-96

Με υποδειγματική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μπλέιζερς επιβλήθηκαν με 116-96 των Γκρίζλις, στο «Moda Center», βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 2-2. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 55-39 υπέρ τους, υποχρεώνοντας τις «αρκούδες» στη 2η ήττα τους μετά από τέσσερις αγώνες. Πρώτος σκορερ για τους νικητές ήταν ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 25 πόντους, με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 10 ασίστ. Ο Ντέσμοντ Μπέιν με 19 πόντους ήταν κορυφαίος σκόρερ των ηττημένων, με τον Τζο Μοράντ να αγγίζει το τριπλ-νταμπλ με 17 πόντους, 10 ασίστ, 9 ριμπάουντ – αλλά και 9 λάθη.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-27, 51-57, 87-77, 116-96

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ – ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ 107-110

Μεγάλη νίκη στο «Footprint Center» σημείωσαν οι Κινγκς, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 2-2. Μετά από ένα αμφίρροπο ματς κόντρα στους περσινούς φιναλίστ του NBA, οι οποίοι έπεσαν στο 1-3 ρεκόρ, οι «βασιλιάδες» είχαν… «από μηχανής θεό», με τον Χάρισον Μπαρνς να σκοράρει το dagger three στην εκπνοή του αγώνα, χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του μέσα στο Φίνιξ. Εκτός από άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, ο Μπαρνς ήταν επίσης εκ των κορυφαίων του γηπέδου με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Μπάντι Χιλντ να είναι  πρώτος σκόρερ των νικητών με 26 πόντους. Οι Ντέβιν Μπούκερ με 31 πόντους και Ντιάντρε Έιτον με 21 πόντους και 21 ριμπάουντ ήταν σε καταπληκτική βραδιά για τους Σανς, όμως δεν κατάφεραν να αποσοβήσουν την ήττα.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-23, 61-63, 76-92, 107-110

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ – ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 79-92

Ηχηρό πέρασμα από το «Staples Center» έκαναν οι Καβαλίερς, υπερφαλαγγίζοντας τους Κλίπερς με 92-79. Οι φιλοξενούμενοι ήταν… ακανθώδεις από το ξεκίνημα παρουσιάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τη νίκη τους να έρχεται με σχετική άνεση. Ο Κόλιν Σέξτον με 26 πόντους αποτέλεσε την πιο σταθερή λύση στην επίθεση των νικητών, με τους Ντάριους Γκάρλαντ (16 πόντοι) και Ρίκι Ρούμπιο (15 πόντοι) να είναι επίσης κομβικοί. Νικολά Μπατούμ και Ρέτζι Τζάκσον σημείωσαν από 16 πόντους για τους ηττημένους, με τον Πολ Τζορτζ να κολυμπάει στα… ρηχά σημειώνοντας μόλις 12 ποντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-23, 40-47, 64-72, 79-92