ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 65-58: Ο Ερτέλ έγινε ήρωας για την... Ούνικς!

Με τον Τομά Ερτέλ να γίνεται… τραγική φιγούρα, υποπίπτοντας σε δύο παιδαριώδη λάθη στο τελευταίο λεπτό, η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 65-58 από την Ούνικς Καζάν, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Τη δεύτερή της ήττα στη φετινή EuroLeague, μετά από επτά αγωνιστικές, γνώρισε στο Καζάν η Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πλήρωσε την κάκιστη εμφάνισή της στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στην Ούνικς, αλλά και δύο -ασυγχώρητα γι’ αυτό το επίπεδο- λάθη του Τομά Ερτέλ, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, τα οποία έβαλαν την… ταφόπλακα στις ελπίδες της για νίκη.

Η Ούνικς Καζάν πέτυχε το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» και ανέβηκε στο 3-4 ρεκόρ στη διοργάνωση, με τους Μάριο Χεζόνια και Αντρέι Βοροντσέβιτς να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της, σημειώνοντας από 13 πόντους έκαστος.

Για την απογοητευτική Ρεάλ, που υποχώρησε στο 5-2 ρεκόρ, ξεχώρισαν οι Γουόλτερ Ταβάρες και Γκερσόν Γιαμπουσελέ, με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Ο Χεζόνια ξεκίνησε «ζεστός» και με επτά γρήγορους προσωπικούς πόντους έφερε τους γηπεδούχους στο +7 (10-3 στο 6’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο διά χειρός Γιαμπουσελέ (10-9 στο 9’), με τον επίλογο της πρώτης περιόδου να γράφεται από τον Σπίσου (14-11).

Με σερί 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με +10 (21-11), αλλά η «βασίλισσα» με επί μέρους 4-10 μέχρι τα μέσα της περιόδου κατέβασε τη διαφορά σε πιο ελεγχόμενα επίπεδα (25-21). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κοντρολάρουν το ρυθμό, η διαφορά στο 19’ ήταν στο +6 (35-29), όμως η ποιοτική «βασίλισσα» έκανε ιδανικό κλείσιμο στο τελευταίο λεπτό μειώνοντας στον 1 πόντο (35-34).

Οι Ισπανοί βρήκαν το καλό διάστημα που έψαχναν σε άμυνα και επίθεση και με σερί 0-10, στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, μετέτρεψαν το 37-34  σε 37-44 (στο 25’). Το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα Ρεάλ, αλλά η Ούνικς δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει το ματς να ξεφύγει από τον έλεγχό της. Αρκούσε απλά ένα μίνι ξέσπασμα των Ρώσων, στο φινάλε της περιόδου, για να γίνει το σκορ 49-50 από 43-50, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο ρευστό 49-51.

Ο Πάμπλο Λάσο διαπίστωσε πως το πέρασμα της μπάλας χαμηλά στο αντίπαλο καλάθι ήταν η πιο… safe λύση για να έρθουν πόντοι, με τον Ταβάρες να τροφοδοτείται στο low post σε κάθε μαδριλένικη επίθεση (49-53 στο 32’). Ο εξαιρετικός Βοροντσέβιτς, όμως, εξελίχθηκε σε παράγοντα για τους γηπεδούχους δίνοντας το σάλπισμα της τελικής αντεπίθεσης. Ο Μπράουν έφερε το ματς στην ισορροπία (55-55 στο 35’) και η τελική ευθεία είχε γίνει θρίλερ. Ο Αμπάλδε με τρίποντο στο 37′ έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +3 (55-58), όμως Κάναν και Βοροντσέβιτς απάντησαν ακαριάια και έβαλαν σε θέση οδηγού τη ρωσική ομάδα (59-58), με 1 λεπτό και 12 δευτερόλεπτα να απομένου για τη λήξη. Ο Ερτέλ τα έκανε… μαντάρα σε δύο διαδοχικές επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό, υποπίπτοντας σε ισάριθμες λάθος πάσες, οι οποίες είχαν ως συνέπεια δύο εύκολα καλάθια των γηπεδούχων στο ανοιχτό γήπεδο (63-58, 33″). Αυτό ήταν. Η ταφόπλακα στις ελπίδες της «βασίλισσας» είχε μπει, με την Ούνικς να φτάνει δικαιότατα στην 3η της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 35-34, 49-51, 65-58