ΡΕΝ – ΛΙΟΝ 4-1: Ηχηρό…καρέ της γηπεδούχου στο ντέρμπι των ευρωπαίων

Λίγα 24ωρα μετά τις υποχρεώσεις αμφότερων στο Europa League η Ρεν παρουσιάστηκε πιο φρέσκια από τους «λιονέ» και πέτυχε επιβλητική νίκη 4-1 στη μονομαχία τους για το γαλλικό πρωτάθλημα

Μόνον  στο πρώτο μέρος ήταν ντέρμπι το ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος  με την Ρεν να σαρώνει 4-1 εντός έδρας την Λιόν..

Η γηπεδούχος ευτύχησε να προηγηθεί στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Λαμπόρντ να αξιοποιεί την ασίστ του Μποριζό. Στο β΄ημίχρονο η Ρεν επέβαλε απόλυτα το παιχνίδι της όχι μόνον έκανε το 2-0 με τον Τραορέ στο 51’ αλλά και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της χάρη στα δύο τέρματα από τον Τρουφέρ στο 76’ και το 83’ αντίστοιχα. Το μόνον που κατάφερε η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν να μειώσει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο πέναλτι του Πακετά.

Χάρη στη νίκη τους αυτή οι γηπεδούχοι έφθασαν τους 22 βαθμούς και σκαρφάλωσαν στην 5η θέση αφήνοντας την αντίπαλο τους τρεις πίσω και δύο σκαλιά πιο κάτω στον πίνακα βαθμολογίας της Ligue 1.