ΝΒΑ: Μέρες 2018 για τους... αφιονισμένους Γουόριορς

Ο Στεφ Κάρι με 50άρα οδήγησε τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στην ένατη νίκη τους σε δέκα ματς και στην κορυφή του ΝΒΑ, φέρνοντας στον νου εικόνες από το τελευταίο πρωτάθλημα της ομάδας του Όκλαντ.

Οι σύντομες χαλεπές εποχές των Γουόριορς έχουν περάσει για τα καλά και βασικός υπεύθυνος γι’ αυτό είναι ο Στεφ Κάρι. Οι ελλιπείς Σίξερς ηττήθηκαν στη Νέα Υόρκη, ενώ οι Λέικερς νίκησαν δύσκολα στο τέλος τους Χόρντες. Μεγάλη νίκη και για τους Μπουλς απέναντι στους Νετς.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ – ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ 127-113

Απίστευτος Στεφ Κάρι, πέτυχε 50 πόντους με 9/19 τρίποντα και 14/28 σουτ συνολικά και 13/13 βολές, ενώ μοίρασε και 10 ασίστ. Με τη νίκη τους οι Γουόριορς έφτασαν τις πέντε σερί. Ο Τρέι Γιανγκ με 28 π. ηγήθηκε επιθετικά των Χοκς.

Τα στατιστικά:

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ – ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ 104-109

Πέμπτη σερί νίκη για τους Σανς, που κατάφεραν να αντέξουν στην τελευταία αντεπίθεση των Κινγκς, οι οποίοι πέτυχαν επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο 28-11. Πρώτος σκόρερ για τους Σανς ο Κάμερον Πέιν με 24 π. (4/6 τρίποντα). Ο Χάρισον Μπαρνς για τους «βασιλιάδες» πέτυχε 26 π.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ – ΜΑΪΜΙ ΧΙΤ 113-96

Εύκολη νίκη για τους Νάγκετς με Νικόλα Γιόκιτς και Γουίλ Μπάρτον να σκοράρουν από 25 πόντους έκαστος. Ο Σέρβος πέτυχε και τριπλ-νταμπλ μαζεύοντας 15 ριμπάουντ και μοιράζοντας 10 ασίστ, αλλά αποβλήθηκε έπειτα από καυγά με τον Μαρκίφ Μόρις. Στους 31 σταμάτησε ο Τζίμι Μπάτλερ για τους Χιτ, που ήταν άστοχοι στα τρίποντα (13/36).

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ – ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ 108-92

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις τα ‘χανε (4/13 σουτ), ο Λούκα Ντόντσιτς, ας πούμε, τα ‘βαζε (10/21) και οι Μαβς νίκησαν εύκολα τους Πέλικανς που είχαν τον Τζος Χαρτ και τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να πετυχαίνουν από 22 πόντους.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ – ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ 125-118

Ο Τζα Μοράντ πήρε τους Γκρίζλις από το χέρι και τους οδήγησε νίκη στην παράταση επί των Γουλβς. Στην τρίτη του χρονιά στο ΝΒΑ, ο 22χρονος γκαρντ είναι ο απόλυτος ηγέτης του Μέμφις και σήμερα πέτυχε 33 πόντους με τους πιο καθοριστικούς στην τελευταία περίοδο όταν οι γηπεδούχοι έγραψαν επιμέρους σκορ 32-21. Ο Ντ’ Αντζελο Ράσελ πέτυχε για τη Μινεσότα 30, ενώ Καρλ Άντονι Τάουνς, που έστειλε το ματς στην παράσταση με μακρινό σουτ, πρόσθεσε 25 π. και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ – ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ 118-95

ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν και Ζακ Λαβίν πέτυχαν τους 52 από τους 118 πόντους των Μπουλς (28 και 24 αντίστοιχα) στο θρίαμβο επί των Νετς που είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Κέβιν Ντουράντ με 38 π. (πήρε και 10 ριμπ.). Το παιχνίδι κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 42-17 για τους Μπουλς.

Στον αγώνα σημειώθηκαν μόλις 20 τρίποντα και από τις δύο ομάδες σε ένα πολύ physical παιχνίδι.

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΙΞΕΡΣ – ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ 96-103

Οι «χτυπημένοι» από τραυματισμούς και κορονοϊό Σίξερς των οχτώ παικτών ηττήθηκαν φυσιολογικά από τους Νικς στο «Γουέλς Φάργκο». Για τη Νέα Υόρκη ο Τζούλιους Ράντλ πέτυχε 31 πόντους και «κατέβασε» 12 ριμπάουντ.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ – ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ 126-123

Στην παράταση χρειάστηκε να φτάσουν οι Λέικερς, αν και προηγήθηκαν με 14 πόντους, για να λυγίσουν τη Σάρλοτ παίζοντας και πάλι χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς. Ο Άντονι Ντέιβις σκόραρε 32 πόντους, ενώ πήρε και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Καρμέλο Άντονι πρόσθεσε 29 με 7/10 τρίποντα. Τρεις παίκτες πέρασαν τους 20 πόντους για τους Χόρεντς, με καλύτερο τον Τέρι Ροζίρ με 29.