ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΜΟΝΑΚΟ 95-84: Ο «διαστημικός» Γουίλμπεκιν την οδηγεί στα... άστρα!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε την 6η νίκη της στους 7 τελευταίους αγώνες στην EuroLeague, με Σκότι Γουίλμπεκιν να κάνει… όργια (37 πόντοι και 8 ασίστ) απέναντι στη Μονακό.

Ασύλληπτα πράγματα έκανε ο Σκότι Γουίλμπεκιν στην εντός έδρας αναμέτρηση της Μακάμπι Τελ Αβίβ απέναντι στη Μονακό, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Ο 28χρονος Αμερικανός γκαρντ ήταν από… άλλο πλανήτη, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 37 πόντους (5/6 βολές, 7/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 37 PIR, κάνοντας… σκόνη και θρύψαλα την άμυνα των Μονεγάσκων.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του «λαού» ανέβηκε στο 7-3 ρεκόρ και έρχεται με… φορά να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (19/11, 21:00, Novasports Prime). Αντιθέτως, η γαλλική ομάδα έχασε βαθμολογικό έδαφος, υποχωρώντας στο 5-5.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε από νωρίς τις… διαθέσεις της και με τον Γουίλμπεκιν να επιβάλλει τους δικούς του… νόμους, προηγήθηκε με 26-19 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Μονεγάσκοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 15-25 επί μέρους προηγήθηκαν με 41-44 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο ασταμάτητος Γουίλμπεκιν, συνεπικουρούμενος από τον Ζίζιτς, έδωσε εκ νέου τα ηνία στους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο (55-49), αλλά οι Γάλλοι δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει από τον έλεγχό τους και ισοφάρισαν εν ριπή οφθαλμού (61-61), προτού ο Γουίλμπεκιν γράψει τον επίλογο στο τρίτο δεκάλεπτο με μία εύστοχη βολή (62-61).

Κι ενώ όλα… συνηγορούσαν στο ότι θα δούμε ένα πολύ κλειστό ματς μέχρι και το φινάλε (76-74 στο 35′), ο Γουίλμπεκιν και η παρέα του έκαναν ένα απίστευτο τελευταίο πεντάλεπτο στην επίθεση, διώχνοντας κάθε… ανησυχία από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και τους οπαδούς της Μακάμπι. Το τελικό 95-84 έδωσε έναν πανηγυρικό τόνο στην επικράτηση των γηπεδούχων.

Εκτός από τον… εξωγήινο Γουίλμπεκιν, η Μακάμπι είχε σε καλή βραδιά τον Τζέιμς Νάναλι των 16 πόντων και τον Άντε Ζίζιτς των 14 πόντων και 11 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, θετική παρουσία είχαν οι Ντόντα Χολ και Ντουέιν Μπέικον, οι οποίοι μέτρησαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 14 πόντους, έχοντας όμως άσχημα ποσοστά με 6/19 σουτ και 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 41-44, 62-61, 95-84