SUPER LEAGUE 2 3H AΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Κορυφή με τριάρα και... απόλυτο για τη Βέροια - Πρώτη νίκη για Ξάνθη

Η Βέροια συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις αφού νίκησε με 3-0 τον Ολυμπιακό Βόλου και έμεινε μόνη και με το απόλυτο στην κορυφή. Καρέ τερμάτων για την Αναγέννηση Καρδίτσας απέναντι στον Αλμωπό Αριδαίας.

Στην πρώτη θέση του Βόρειου Ομίλου σκαρφάλωσε η Βέροια μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου, ενώ το 2/2 έκανε και η Αναγέννηση Καρδίτσας μετά τη νίκη επί του Αλμωπού για τον Βόρειο όμιλο. Εμφατική νίκη με 7-0 πέτυχε ο Πιερικός απέναντι στην Καβάλα των χιλίων προβλημάτων.

Για το Νότο η Ρόδος πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα σε τρεις αγωνιστικές και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Βόρειος Όμιλος

Στην κορυφή του ομίλου πάτησε η Βέροια μετά τη νίκη της με 3-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου. Το σκορ άνοιξε ο Πασάς στο 27′, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 51′ έκανε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι. Στο 56′ ο Απόστολος Σκόνδρας έκανε το 3-0 και τελείωσε το παιχνίδι.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας συνέχισε με νίκη και πήρε προβάδισμα από νωρίς κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας, καθώς ο Λάρεα άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ό λεπτό. Στο 40′ ο Ντάμιαν Γκίνι έκανε το 2-0. Στο 67′ ο Μιγκέλ πέτυχε το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μπιανκόνι με κεφαλιά.

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Πιερικός και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, αφού φιλοδώρισε με επτά τέρματα την Καβάλα των χιλίων προβλημάτων δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5′ ο Εμπουσί, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καρανάτσιος. Ο Θανάσης Παντελιάδης έκανε το 3-0 στο 29′, με τον Χαντζάρα στο 34′ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το 5-0 έκανε ο Ζαφειράκης στο 37′ κλείνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το ημίχρονο. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 46′ ο Μαυρίδης έκανε το 6-0. Οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς στα επόμενα λεπτά όμως τελικά βρήκαν και έβδομο τέρμα με τον Καγκελίδη στο 89′ με πέναλτι.

Την πρώτη της νίκη πέτυχε και η Ξάνθη εντός έδρας καθώς κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Θεσπρωτού με 1-0 με το γκολ του Τζόσεφ Μόνροζ στο 49′ να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Λευκή ισοπαλία είχαμε ανάμεσα στον Απόλλων Πόντου με τη Νίκη Βόλου, με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ αστοχίας.

Νότιος Όμιλος

Η Ρόδος συνεχίζει αήττητη στο Νότο, αφού νίκησε το Διαγόρα στο ντέρμπι με 2-0 και πάτησε στην τρίτη θέση του ομίλου. Μάλιστα το αποτέλεσμα του αγώνα διαμορφώθηκε μέσα σε δύο λεπτά, με τον απόλυτο πρωταγωνιστή Απόστολο Σταματελόπουλο να σκοράρει και τα δύο τέρματα. Το 1-0 έγινε στο 25′ με πέναλτι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά. Το τελικό 3-0 έκανε ο Μαρτσάκης στο 89′ με όμορφο σουτ.