ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΕΒΙΛΛΗ 2-1: «Εκτελεστής» τίτλου ο Βινίσιους!

Σημαντική νίκη πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στη Σεβίλλη με 2-1, με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους!

Η Σεβίλλη πήγε στη Μαδρίτη με σκοπό να «κόψει» βαθμούς από τη Ρεάλ και να μειωθεί η διαφορά των άλλων ομάδων με την κορυφή. Όμως ο Βινίσιους είχε διαφορετική άποψη, όπως φάνηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τη Ρεάλ στο γήπεδό της, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και φτάνοντας στο προβάδισμα στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Εκτέλεση κόρνερ του Ακούνα, κεφαλιά του Μιρ και 0-1 στο ματς!

Με μία Σεβίλλη να βγάζει σιγουριά στο παιχνίδι της και μάλιστα λίγο έλειψε να βάλει και δεύτερο γκολ. Στο 30′ ο Οκάμπος έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κουρτουά.

Η Ρεάλ όμως δύο λεπτά μετά εκμεταλλεύτηκε το δώρο του τερματοφύλακα Μπόνο. Έκανε ο Κασεμίρο το μακρινό σουτ, με τον Μπόνο να προσπαθεί να πιάσει την μπάλα η οποία όμως του έφυγε από τα χέρια, προσέκρουσε στο δοκάρι και στην επαναφορά σε κενή εστία ο Μπενζεμά ισοφάρισε σε 1-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη προσπάθησε να βρει κενούς χώρους, αλλά η Ρεάλ φάνηκε να είναι περισσότερο ανεβασμένη και στο 87′ κατάφερε να πάρει τη νίκη με τον… κεραυνό του Βινίσιους έξω από τη μεγάλη περιοχή!

Μία νίκη η οποία διατηρεί τη Ρεάλ Μαδρίτης στους 4 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Σεβίλλη παρέμεινε στην 4η θέση.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί, Αλάμπα, Μιλιτάο, Καρβαχάλ, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς, Βινίσιους, Ασένσιο, Μπενζεμά.

Σεβίλλη: Μπόνο, Μοντιέλ, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνα, Τζόρνταν, Ρέγκες, Ράκιτιτς, Οκάμπος, Παπού Γκόμεζ, Μιρ.

15η Αγωνιστική
Παρασκευή 26/11
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα 2-2 (10′ Ραούλ Γκαρθία, 76′ αυτ. Μαξιμιάνο – 25′ Ματσίς, 34′ Μολίνα)
Σάββατο 27/11
Αλαβές-Θέλτα 1-2 (21′ Χοσελού – 11′ Μινα, 70′ Ασπάς)
Βαλένθια-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (19′ Σολερ – 64′ Παλαθόν)
Μαγιόρκα-Χετάφε 0-0
Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 1-3 (76′ Τσουκουέζε – 48′ Ντε Γιόνγκ, 88′ Ντεπάι, 90+4′ Κουτίνιο)
Κυριακή 28/11
Μπέτις-Λεβάντε 3-1 (54’, 63’, 78’ Χουάνμι – 7′ Μουστάφι)
Εσπανιόλ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (77′ Ερέρα)
Κάντιθ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-4 (86′ αυτ. Όμπλακ – 50′ Λεμάρ, 70′ Γκριζμάν, 76′ Κορέα, 86′ Κούνια)
Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη 2-1 (32′ Μπενζεμά, 87′ Βινίσιους – 12′ Ράφα Μιρ)