ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΙΡΗΣ: Κύπελλο χωρίς μονά παιχνίδια... δεν είναι κύπελλο!

Λεβαδειακός και Λάρισα έκλεψαν την παράσταση στη φάση των 16 του κυπέλλου, αλλά θα είχαν μεγαλύτερη τύχη με μονά παιχνίδια

Όταν πέρυσι η Μπάγερν Μονάχου έχοντας κατακτήσει λίγους μήνες πριν τα πάντα (και τα έξι τρόπαια που διεκδίκησε σε Γερμανία και Ευρώπη) πήγε για ένα παιχνίδι ρουτίνας στο κύπελλο με την Χόλσταιν Κίελ, ομάδα δεύτερης κατηγορίας κανείς δεν πίστευε την εξέλιξη.

Με ήρωα τον Έλληνα τερματοφύλακα, Γιάννη Γκέλιο η μικρή ομάδα από το Κίελο πέταξε έξω από το κύπελλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης και νταμπλούχο Γερμανίας στα πέναλτι.

Αλήθεια πόσες ελπίδες θα είχε η ομάδα του Έλληνα κήπερ εάν υπήρχε επαναληπτικός στο Μόναχο ;

Γενιές και γενιές ποδοσφαιρόφιλων μεγάλωσαν με τις τρομερές εκπλήξεις στο κορυφαίο κύπελλο του κόσμο, αυτό της Αγγλίας, ένα μοντέλο που κάποια στιγμή (επιτέλους) αντέγραψε και η ΕΠΟ και είχαμε νοκ άουτ παιχνίδια και μάλιστα στην έδρα των ομάδων από τις μικρότερες κατηγορίες.

Κάτι που γινόταν και παλιά και έτσι είχαμε αρκετές φορές το αλατοπίπερο των εκπλήξεων.

Αλήθεια πόσο πιο συναρπαστικά θα ήταν τα δύο χθεσινά παιχνίδια σε Λιβαδειά και Λάρισα εάν ήταν νοκ άουτ. Ναι σαφώς και ο Πέδρο Μαρτίνς αλλά και ο Ραζβάν Λουτσέσκου σε μια τέτοια περίπτωση θα έβαζαν άλλες ενδεκάδες, όμως και πάλι θα υπήρχε πολύ πιο έντονο το σασπένς για το αν τα φαβορί θα «αποδράσουν» με την πρόκριση.

Όμως τα νοκ άουτ παιχνίδια έχουν καταργηθεί και πλέον Λεβαδειακός και Λάρισα εφόσον θέλουν να ολοκληρώσουν την έκπληξη θα πρέπει να ντυθούν…Γιάννενα ή Λαμία τις δύο ομάδες που έχουν αποκλείσει πάνω από μια φορά ομάδες από το Big 4  και μάλιστα σε διπλούς αγώνες !

Η Λαμία την περίοδο 2018-19 έγραψε ιστορία καθώς μετά τον Παναθηναϊκό στη φάση των «16» που τον απέκλεισε με 4-2 στα πέναλτι στο ΟΑΚΑ (οι δύο ομάδες είχαν πάρει από μια νίκη με 1-0) στα προημιτελικά απέκλεισε και τον Ολυμπιακό καθώς μετά το 3-3 στον πρώτο αγώνα στην έδρα της νίκησε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης 1-0 με το γκολ του Τομάς (52’) στη μοναδική τελική της ομάδας του (28-1 οι τελικές)  !

Ένα χρόνο νωρίτερα η Λαμία είχε αποκλείσει και πάλι τον Παναθηναϊκό στη φάση των «16» επικρατώντας με 4-1 στην έδρα της και χάνοντας στη Λεωφόρο 1-0.

Τα Γιάννενα έγιναν η πρώτη ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας που απέκλεισε ποτέ τον Ολυμπιακό στο κύπελλο την περίοδο 2006-07 με το γκολ του Κοντογουλίδη στην παράταση στο Γεώργιος Καραϊσκάκης που μείωσε στο τελικό 2-1 (τα Γιάννενα είχαν νικήσει με 2-0 στην έδρα τους).

Πέρυσι τα Γιάννενα απέκλεισαν τον Παναθηναϊκό στα προημιτελικά με δύο νίκες (2-1).

Όμως τα νοκ άουτ παιχνίδια έχουν το δικό τους δράμα το οποίο έχουν βιώσει όλοι οι μεγάλοι και σε συχνότερο βαθμό.

Ο Ολυμπιακός στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό όταν ηττήθηκε με 3-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια (στη φάση των «32» περίοδος 2009-10).

Ο Παναθηναϊκός το 2005-06 από τον Εργοτέλη της Β΄εθνικής με πέναλτι του Ογκουνσότο στο 90’ (1-0) στην 4η φάση (στο δρόμο προς τους «16»).

Και από τον Πανιώνιο το 2011-12 (0-0 κανονικός αγώνας 4-3 στα πέναλτι με τις δύο μεγάλες αποκρούσεις του Σιδεράκη στα πέναλτι του Καραγκούνη και του Λέτο), και από Αιγάλεω  (2002-03).

Οι “πράσινοι” είναι η μόνη ομάδα πάντως από το Big 4 με τόσους αποκλεισμούς σε διπλά παιχνίδια.

Από το Αιγάλεω (0-1 και 1-1) την περίοδο 2002-03, από τον Πανσερραϊκό (0-0 εκτός και 2-3 στο ΟΑΚΑ) την περίοδο 2011-12, από τον Πλατανιά Χανίων το 2012-13 (2-1 και 0-1), από την Ξάνθη το 2014-15 (0-0 εκτός και 0-1 στη Λεωφόρο), από τον Ατρόμητο (0-0 και 0-1) το 2015-16,  από τη Λαμία το 2017-18 (1-4 και 1-0) και το 2018-19 (0-1, 1-0 και 2-4 στα πέναλτι),

Η ΑΕΚ δύο φορές από τη Λαμία της Β’ εθνικής το 1972 (1-0 με το γκολ του Ζέρβα στο 80’) και της Γ’ εθνικής το 1984 (πάλι 1-0 με το γκολ του Ματζίκου) με την ομάδα της Φθιώτιδας να χάνει στη συνέχεια από τον ΠΑΟΚ 6-0 στην Τούμπα και 9-1 στη    Λαμία !

Από την Καλαμαριά το 1973 (2-1 με το γκολ του Σαλαπασίδη με πέναλτι στο 87’), από τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας το 1998 (1-0 με τον γκολ του Πρίττα), από το Χαίδάρι στα πέναλτι το 2006 και από τον Θρασύβουλο (1-0 με το γκολ του Καραμαλίκη στο 104′ της παράτασης).

Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ έχει μείνει εκτός σε αγώνα νοκ άουτ από τον Ολυμπιακό Κοζάνης της Β’ εθνικής (2-0) το 1960-61, από τον Αβέρωφ Ιωαννίνων (2-0) το 1962-63,  από τους ερασιτέχνες γείτονές του τον Εθνικο Πυλαίας στο στρίψιμο της δεκάρας (δεν υπήρχαν πέναλτι) το 1965-55 στη φάση των «16». Από τον Πανσερραϊκό της Β’ εθνικής το 1998-99 (0-1 στην Τουμπα), από τον Αγροτικό Αστέρα στα πέναλτι (5-4, 1-1 ο αγώνας) την περίοδο 2005-06 και από τον Θρασύβουλο το 2007-08 (4-2) και από τα Γιάννενα το 2009-10 (4-0).

Σε διπλά παιχνίδια έχει αποκλειστεί από την Καστοριά της Β’ εθνικής το 1987-88 (2-1 και 1-3), από τον Αγιο Νικόλαο της Γ΄εθνικής την περίοδο 1994-95 στο εκτός έδρας γκολ (1-1 και 0-0),