ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ: Όγδοος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Μωϋσιάδης

Στη διοργάνωση, που γίνεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας, ο Έλληνας αρσιβαρίστας έφτασε στην 8η θέση σηκώνοντας 191 κιλά, μάλιστα είχε αισθητά καλύτερη επίδοση από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Καλό πλασάρισμα για τον Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο, που φιλοξενείται στην Τιφλίδα της Γεωργίας, Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την 8η θέση στην κατηγορία των -80 κιλών. Είχε δύο επιτυχημένες προσπάθειες στα 185 και τα 191 κιλά, ενώ ήταν άκυρος στα 194.

Λίγη ώρα μετά ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ιωαννίδης εξέφρασε την ικανοποίησή του τονίζοντας κιόλας ότι η τελική επίδοση του Μωϋσιάδη ήταν αισθητά καλύτερη από εκείνη στο Τόκιο. «Το γεγονός ότι σήκωσε τέσσερα κιλά περισσότερα από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, σε μια περίοδο όπου εκ των πραγμάτων οι προπονήσεις δεν είχαν την ίδια ένταση προκειμένου να προφυλαχθεί ο αθλητής, μας αφήνει σε γενικές γραμμές ικανοποιημένους», τόνισε ο Ιωαννίδης.