ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: Δέκατος ο Τσιρίκος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων

Τη 10η θέση με 472,40 βαθμούς κατέκτησε ο Θάνος Τσιρίκος στον τελικό των 3μ. τραμπολίνο στην κορυφαία διοργάνωση καταδύσεων στους νέους, που διεξάγεται στο Κίεβο της Ουκρανίας.

Τη 10η θέση ανάμεσα σε 12 αθλητές κατέκτησε σήμερα το απόγευμα ο Θάνος Τσιρίκος στο τελικό των 3 μ. τραμπολίνο, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα καταδύσεων νέων, που γίνεται στο Κίεβο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε περάσει στον τελικό του αγωνίσματος με την 9η θέση στον προκριματικό και κυνήγησε μία υψηλή θέση. Δεν κατάφερε όμως, να επαναλάβει την εμφάνιση των προκριματικών κι έτσι έμεινε έξω από την πρώτη 8άδα. Πήρε συνολικά με 472,40 βαθμούς.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Περέιρα με 532,60 βαθμούς. Για την εμφάνιση του Τσιρίκου έκανε σχόλιο στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ ο ομοσπονδιακός τεχνικός Πέτρος Φυρίγος: «Είμαι ευχαριστημένος με τη σταθερότητα που έδειξε στις βουτιές του και με δεδομένο ότι απέχει από την 7η θέση μόλις 1,5 βαθμό. Στις 9/12 στο αγώνισμα από Σταθερά περιμένουμε κάτι ακόμα καλύτερο».