ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 3-1 ΣΕΤ: Με δεύτερη νίκη στους «16»

Στο καθοριστικό δεύτερο ματς με την ομάδα του Ισραήλ ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-1 σετ και πέρασε πανηγυρικά στον γύρο των «16» του Challenge Cup ανδρών.

Στην πρώτη 16άδα του Challenge Cup ανδρών βρίσκεται με περηφάνια η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού. Στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι και μετά από δυνατή αναμέτρηση κατέβαλε δεύτερη φορά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3-1 σετ και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση, όπου θα συναντήσει την Επισέντρ Ποντολιάνι από την Ουκρανία.

Στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-2 εκτός έδρας, ήθελε επικράτηση και σήμερα με οποιοδήποτε σκορ και το κατάφερε παίρνοντας στην παράταση το καθοριστικό 4ο σετ.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στην αρχή ώσπου μετά το 12-12 ο Παναθηναϊκός απέκτησε το προβάδισμα και το αξιοποίησε. Έφτασε και στο +4 (18-14) με επίθεση του Ράπτη και τελικά κατέκτησε το 1ο σετ με 25-20.

Η Μακάμπι έδειξε μία βελτίωση στο 2ο σετ και υπερίσχυσε στις λεπτομέρειες. Στο 18-18 πήρε δύο σερί πόντους από τον Ένσινγκ και τον Μπατσκάλα, είχε καλές αντιδράσεις κι όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο και τελικά με μπλοκ πάνω στον Ντεν Ντρις έκλεισε το σετ υπέρ της.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός πήγε με ξέσπασμα στο +4 (7-3) με κύριο εκφραστή τον Ντεν Ντρις. Μεγάλωσε αυτή την απόσταση (13-7) παίρνοντας επίσης βοήθειες από τον Ρανγκέλ, ενώ έφτασε στο 20-15 με ενέργειες του Ράπτη. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απάντηση και οι γηπεδούχοι με πολύ καλό ρυθμό ξαναπήραν εύκολα το προβάδισμα.

Στο 4ο σετ μπήκε καλύτερα η Μακάμπι και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (8-3). Ακολούθησαν λάθη, που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και μείωσε στους δύο πόντους (7-9) και αργότερα στον έναν με επίθεση του Ντεν Ντρις (12-13) και αργότερα με τον Ράπτη στα σερβίς ισοφάρισε και πέρασε μπροστά (19-18). Ακολούθησε «μάχη» πόντο πόντο με τους Ισραηλινούς ν’ αποκτούν δύο σετ μπολ με τον Ένσινγκ στο 24-22 και τον Παναθηναϊκό να τα σώζει! Στην παράταση βρήκαν πλεονέκτημα και οι δύο ομάδες. Οι «πράσινοι» συνολικά πέντε και μάλιστα στη σειρά για να εκμεταλλευτούν το τελευταίο και να πανηγυρίσουν τη νίκη και την πρόκριση με τους φιλάθλους τους.

Τα σετ 25-20, 21-25, 25-16 και 31-29 σε 118′

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Μακάμπι προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.