ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 3-1: Δεν τη σταματά ούτε ο... κορωνοϊός! (Highlights)

Η Λίβερπουλ έχασε πριν το παιχνίδι Φαν Ντάικ και Φαμπίνιο, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά όσο το Άνφιλντ είναι γεμάτο… τίποτα, τίποτα δεν τη σταματά!

Η Νιούκαστλ πίστεψε ότι έβαλε δύσκολα στη Λίβερπουλ, προηγήθηκε, αλλά τα πάντα τελείωσαν μέσα σε λίγα λεπτά.

Φαίνεται πως το έχει για… γούρι η Λίβερπουλ απέναντι στη Νιούκαστλ να την αφήνει να προηγείται και στη συνέχεια να της κάνει την ανατροπή στο σκορ, καθώς το ίδιο είχε συμβεί και πέρσι!

Η Νιούκαστλ προηγήθηκε μέσα στο Άνφιλντ, όμως η Λίβερπουλ το γύρισε και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1, συνεχίζοντας έτσι να είναι μόλις έναν βαθμό πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι, ενώ απομακρύνθηκε από την τρίτη Τσέλσι στους τρεις βαθμούς μετά το 1-1 των Λονδρέζων απέναντι στην Έβερτον.

Δε… σκοντάφτει πουθενά η Λίβερπουλ και παρά τα προβλήματα που είχε να αντμετωπίσει λόγω κορονοϊού, χάνοντας τους Φαν Ντάικ και Φαμπίνιο, μπόρεσε να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Νιούκαστλ.

Οι «ανθρακωρύχοι» μπόρεσαν να προηγηθούν μόλις στο 7′ με τον Σέλβι, αλλά στη συνέχεια το γήπεδο είχε κατηφόρα. Η Λίβερπουλ άρχισε να… σφυροκοπά τους φιλοξενούμενους μέχρι να πετύχει αυτό που ήθελε και το πέτυχε.

Στο 21′ ο Ζότα έκανε το 1-1, με διπλή προσπάθεια, ενώ τέσσερα λεπτά, στο25′, ο Σαλάχ εκμεταλλευόμενος τα λάθη της άμυνας της Νιούκαστλ πλάσαρε για το 2-1, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Ντουμπράφκα σε πλασέ του Μανέ.

Στη συνέχεια έπεσε κάπως ο ρυθμός, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ δεν είχε την ίδια ένταση στο παιχνίδι της. Παρόλα αυτά όμως στο 87′ ο Αλεξάντερ-Άρνολντς βρήκε τον τρόπο να κάνει το 3-1 στον αγώνα με ωραίο μακρινό και δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

Έτσι τελείωσε το ματς με νίκη της Λίβερπουλ και τη Νιούκαστλ να συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού.

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Κονατέ, Ματίπ, Αλεξάντερ-Άρνολντς, Τιάγκο, Χέντερσον, Τσάμπερλεϊν (74′ Κεϊτά), Μανέ, Σαλάχ (74′ Φιρμίνο), Ζότα.

Νιούκαστλ (Έ. Χάου): Ντουμπράφκα, Μανκίλο, Σαρ, Λάσκελς, Λιούς (15′ λ.τρ. Ρίτσι), Χάιντεν, Σέλβι, Ζοέλιντον, Μέρφι, Φρέισερ, Μάξιμιν (79′ Γουίλσον).