ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ-ΑΕΚ 22-32: Επιστροφή στις νίκες με πολύ καλή εμφάνιση για την Ένωση

Μετά την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό επανήλθε δριμύτερη η πρωταθλήτρια και για τη 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Handball Premier πέρασε επιβλητικά από τη Νέα Κίο, όπου παραδοσιακά είχε προβλήματα τα τελευταία χρόνια.

Με σταθερά καλή εμφάνιση η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Κίο και επανήλθε στις νίκες ύστερα από την ισοπαλία απέναντι στον Ολυμπιακό. Για τη 13η  αγωνιστική του 1ου ομίλου της Handball Premier και στο «τηλεοπτικό» ματς της ημέρας επιβλήθηκε του Διομήδη Άργους με 32-22, αύξησε το αήττητο και προηγείται πάντα στη βαθμολογία.

Η Ένωση είχε σταθερά ζωηρές δυσκολίες στη δυνατή έδρα του Διομήδη, μάλιστα σήμερα έσπασε κακή παράδοση, καθώς ήταν πάνω από τέσσερα χρόνια χωρίς νίκη στο Άργος. Με πολλές επιλογές στην επίθεση όμως, συγκέντρωση και σοβαρότητα οδήγησε το σκορ και στο τέλος του πρώτου μέρους ήταν μπροστά με τέσσερα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο μεγάλωσε γρήγορα την απόσταση, την έφτασε μέχρι και το +10 κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Δημήτρη Δημητρούλια να κάνει και πολλές αλλαγές παικτών δίνοντας χρόνο στους νεαρούς.

Ο Διομήδης δεν μπόρεσε να βρει αντίδραση κι έτσι διαμορφώθηκε με ευκολία το τελικό 32-22. Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Δημήτρης Τζηράς με 6 γκολ και ακολούθησε ο Μόγια με 5.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 4-4, 6-6, 6-9, 8-11, 8-13 (ημίχρονο), 10-17, 13-20, 18-24, 20-27, 22-28, 22-32

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Σεβέλεφ 3, Ζβάνια, Τζίμπουλας 3, Χιόνης 2, Μούγιτς Γ. 1, Μάλλιος 9, Χατζηκωνσταντίνου, Ορφανός, Κωστούλας, Καραγκέλης, Σιατιρλής, Μάνθος, Τσερνικάου, Πατασούρι, Μούγιτς Τ. 2, Ροντρίγκες 2

ΑΕΚ: Αραμπατζής 2, Μπριάτκα 2, Τζηράς 6, Νικολαΐδης 1, Άντζελιτς, Ηλιόπουλος 2, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 4, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 2, Καλόμοιρος 3, Μπεριά 1