OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 29-21: Με άνεση στους «8» του Κυπέλλου οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Άρη Νίκαιας και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού για ακόμη μία φορά ήταν καταιγιστική και πήρε εύκολα την νίκη επί του Άρη Νίκαιας με σκορ 29-21 και έτσι πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Για τους «ερυθρολεύκους» εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Παπαδόπουλος, ο οποίος σημείωσε έξι γκολ, ενώ ακολούθησε ο Καραμπουρνιώτης με τέσσερα.

Από την αρχή του ματς, οι παίκτες του Γιώργου Καρασαββίδη έδειξαν τις… διαθέσεις τους. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ από πολύ νωρίς βρέθηκε στο +4 (7-3). Πέντε λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Αραπακόπουλος πέτυχε εντυπωσιακό τέρμα, κάνοντας το 13-5 και αυξάνοντας τη διαφορά στα 8 γκολ.

Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες να είναι το απόλυτο «αφεντικό» (15-6) με τον Παπαβασίλη να πετυχαίνει ένα γκολ… buzzer beater στο 29:53.

Καταιγιστικός και στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η «ψαλιδα» άνοιξε ακόμη περισσότερο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +11 και τον Καραμπουρνιώτη να πραγματοποιεί εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 21-9. Ο Άρης δεν κατέθεσε ωστόσο τα όπλα και κατάφερε να μειώσει αισθητά την διαφορά, χωρίς ωστόσο να ανατρέπει το ματς.

Ο Κρητικός, έβαλε το τελευταίο τέρμα της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 29-21, το οποίο… έστειλε τους «ερυθρολεύκους» στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη θα αντιμετωπίσει στους «8» του Κυπέλλου τον νικητή από το Κιλκίς, Φοίβος-Φαίακας.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-3, 10-5, 11-5, 12-5, 15-6 (ημχ.), 18-8, 21-9, 23-11, 26-15, 28-19, 29-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 1, Κρητικός 4, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 2, Μπούντιτς 3, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 1

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ιωάννης Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Βλάχος 3, Μελετάκος 2, Τζάνος, Μάργαρης, Κοκκοράκης 2, Ακερμανίδης 1, Τόμσον 1, Ασβεστάς, Χουρσουντιάν 5, Ζιβούλοβιτς 1, Μινάρδος, Γραμματικόπουλος, Τζουβάρας 1, Τσαμούρης 2