Μπουντούτσνοστ – Προμηθέας 90-77: Κατάρρευση και στην Ποντγκόριτσα

Ο Προμηθέας ήταν ασταθής στην Ποντγκόριτσα και μοιραία γνώρισε την ήττα με 90-77 από την Μπουντούτσνοστ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του EuroCup.

Ο Προμηθέας υποχώρησε στο 4-11 ρεκόρ, όντας σταθερά τελευταίος στο β’ γκρουπ. Με μόλις τρεις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, γίνεται κατανοητό πως η ομάδα της Πάτρας ψάχνει… θαύμα για να προκριθεί.

Η Μπουντούτσνοστ ανέβηκε στο 9-6 ρεκόρ και βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης, πίσω μόνο από τις Γκραν Κανάρια (11-4) και Βαλένθια (10-4).

Ο Τζεράι Γκραντ σημείωσε 23 πόντους και έθεσε νέο ρεκόρ καριέρας σε πόντους στο EuroCup, ενώ οι Τρέβις Σίμπσον και Μιχάιλο Άντριτς προσέθεσαν από 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Οι Μαυροβούνιοι είχαν έξι παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Πέταρ Πόποβιτς να οδηγεί την κούρσα των σκόρερ με 15 πόντους και τον Βλάντιμιρ Μιτσοφ να ακολουθεί με 12 πόντους

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας ξεκίνησε ενθαρρυντικά την αναμέτρηση της Ποντγκόριτσα και μετά από 5’ ήταν μπροστά στο σκορ με 10-12. Όσο καλή ήταν η ελληνική ομάδα στην άμυνα ως εκείνο το χρονικό σημείο, άλλο τόσο δεν ήταν στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, στο οποίο οι Μαυροβούνιοι διαμόρφωσαν επί μέρους σκορ 16-4 και ξέφυγαν με +10 (26-16).

Η ομάδα του Ζούρου γύρισε τον διακόπτη στη δεύτερη περίοδο και έγινε πιεστική στην άμυνα, πλησιάζοντας ως και στους έξι πόντους στο σκορ (36-30 στο 15’). Εν συνεχεία, όμως, οι έμπειροι Σίλι, Μίτσοφ και Κομπς πήραν πάνω τους την κατάσταση και επέκτειναν το προβάδισμα της ομάδας τους σε διψήφια τιμή (46-34 στο 18). Ο Προμηθέας έκανε καλό finish στο πρώτο ημίχρονο, «χτίζοντας» 0-5 σερί στα τελευταία 88” για το 46-39 με το οποίο οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Η Μπουντούτσνοστ άρχισε με 4-0 σερί στο πρώτο λεπτό την τρίτη περίοδο (50-39), όμως ο Προμηθέας εξανέμισε ακαριαία αυτό το διψήφιο προβάδισμα των γηπεδούχων, «τρέχοντας» 0-11 σερί για το 50-50 του 23’. Ως και το 25ο λεπτό, η ελληνική ομάδα ήταν μέσα στο «κόλπο» της νίκης (54-53). Για μία ακόμα φορά, όμως, έπαθε επιθετικό μπλακ-άουτ στην πιο ακατάλληλη περίοδο, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -12 (67-55), δεχόμενος 13-2 επί μέρους σκορ στα εναπομείναντα λεπτά της τρίτης περιόδου.

Το σκηνικό παρέμεινε απαράλλαχτο στην τέταρτη περίοδο, με την Μπουντούτσνοστ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και τον Προμηθέα να «σβήνει» και να το πληρώνει ακόμα και με -19 (85-66), προτού, τελικά, μειώσει ελαφρώς τη διαφορά στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά του αγώνα (90-77).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-39, 67-57, 90-77