Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Καρέ καρέ η φάση που άναψε τα αίματα

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Καρέ καρέ η φάση που άναψε τα αίματα στο ντέρμπι της Basket League στο ΟΑΚΑ

Το ντέρμπι που είδαμε στο ΟΑΚΑ δε διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και πολύ πιθανό να ξεχαστεί άμεσα. Η νίκη όμως του Ολυμπιακού με 68-62 επί του Παναθηναϊκού δίνει στους ερυθρόλευκους το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Το ματς ήταν κλειστό μέχρι τα τελευταία λεπτά όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ κι έφτασε στην πολύτιμη νίκη έχοντας μεγάλο πρωτατωνιστή για άλλη μια φορά τον Σακίλ Μακίσικ.

Το ντέρμπι κύλησε ήρεμα ώσπου το χρονόμετρο έδειχνε 1 λεπτό και 8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με το σκορ στο 60-66. Τότε Νέντοβιτς και Μακίσικ διεκδίκησαν στο παρκέ την μπάλα, έπεσε και ο Παπαγιάννης και τα αίματα ανάψανε.

Ο Παπαγιάννης αρπάχτηκε με τον Μακίσικ κι έτρεψαν οι διαιτητές και οι συμπαίκτες τους να τους χωρίσουν. Στο τέλος οι δυο παίκτες τιμωρήθηκαν με ένα αντιαθλητικό φάουλ ο καθένας.