Formula 1 - GP Mονακό: Σέρχιο Πέρεζ, ο άνθρωπος της βροχής

Ο Μεξικανός Σέρχιο Πέρεζ της Red Bull κατέκτησε το γκραν πρι του Μονακό που επλήγη από τη βροχή με αποτέλεσμα να διεξαχθεί κουτσουρεμένο σε γύρους.

Στη Γαλλία κανένα μεγάλο αθλητικό γεγονός δεν άρχισε στην ώρα του μέσα στο σαββατοκύριακο. Το Σάββατο ήταν ο τελικός του Champions League που καθυστέρησε. Tην Κυριακή ήταν το GP του Μονακό.

Καθυστέρηση λόγω βροχής

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα άνοιξαν οι ουρανοί και «πέσανε καρέκλες». Η πίστα πλημμύρισε νερό κι έτσι ενώ ο γύρος σχηματισμού ξεκίνησε μετά από δύο γύρους βγήκε η κόκκινη σημαία.

Η εκκίνηση αναβλήθηκε, τα αυτοκίνητα γύρισαν στα πιτς και οι οδηγοί βγήκαν από τα κόκπιτ.

Τελικά με καθυστέρηση μιας ώρας και 8 λεπτών το GP του Μονακό 2022 ξεκίνησε. Το όχημα ασφαλείας μπήκε στα πιτς στο τέλος του 2ου γύρου και ο Λεκλέρ με τη Φεράρι που είχε την πολ ποζίσιον είχε ένα επιπλέον αβαντάζ λόγω της βρεγμένης πίστας.

Στον 4ο γύρο είχε ήδη διαφορά 1,8” από τον Σάινθ, 2,9” από τον Πέρεζ και 4,7” από τον Φερστάπεν. Oι οδηγοί ήταν πολύ προσεκτικοί στα πρώτα περάσματα. Οι Στρολ και Λατίφι όχι και τόσο, είχαν χτυπήσε στον τοίχο πίσω από το Αυτοκίνητο Ασφαλείας.

Από τους πρωτοπόρους ο πρώτος που μπήκε στα πιτς κι έβαλε τα ενδιάμεσα ελαστικά βροχής ήταν ο Πέρεζ στον 17ο γύρο. Ακολούθησε ο Λεκλέρ στον 18ο και ο Φερστάπεν στον 19ο. Βλέποντας ότι η πίστα είχε πια στεγνώσει πια αρκετά Ferrari και RBR κάλεσαν ξανά τους τέσσερις πρωτοπόρους για να φορέσουν σκληρά ελαστικά.

Διακοπή από το ατύχημα του Σουμάχερ

Η κίνηση αυτή της Ferrari έριξε τον Λεκλέρ στην 4η θέση. Στον 23ο γύρο και μετά τα πιτ-στοπς ο Πέρεζ είχε την πρωτοπορία ακολουθούμενος από τους Σάινθ, Φερστάπεν και Λεκλέρ. Η πίστα ωστόσο παρέμενε επικίνδυνη. Στον 27ο γύρο ο Μικ Σουμάχερ διέλυσε το μονοθέσιό του αλλά ευτυχώς βγήκε από μέσα σώος και αβλαβής.

Οι διοργανωτές έβγαλαν δυο κίτρινες σημαίες και στο 30ο γύρο την κόκκινη σημαία, προκειμένου να καθαριστεί η πίστα και να αποκατασταθούν οι μπαριέρες πάνω στις οποίες έπεσε ο Σουμάχερ με το μονοθέσιό του.

Ο Πέρεζ άντεξε στην επίθεση του Σάινθ

Μετά από 20λεπτη διακοπή ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι με την πρώτη δεκάδα να αποτελούν οι: 1. Πέρεζ 2. Σάινθ 3. Φερστάπεν 4. Λεκλέρ 5. Ράσελ 6. Νόρις 7. Αλόνσο
8. Χάμιλτον 9. Οκόν 10. Μπότας. Στον 45ο γύρο τους Πέρεζ, Σάινθ, Φερστάπεν, Λεκλέρ- χώριζαν περίπου 2 δευτερόλεπτα!

Ο Σάινθ επιτάχυνε συνεχώς αλλά ο Πέρεζ άντεχε στην πρώτη θέση. Κι άντεξε στην επίθεση του Ισπανού μέχρι το τέλος. Η σημαία, λόγω της καθυστερημένης έναρξης του αγώνα, έπεσε στον 62ο γύρο.

Ο Πέρεζ κατέκτησε την τρίτη νίκη της καριέρας του και σίγουρα την πιο σημαντική, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ισπανό, Κάρλος Σάινθ, της Ferrari και στην τρίτη τον «ομόσταυλο» του στη Red Bull, παγκόσμιο πρωταθλητή και πρωτοπόρο στη βαθμολογία των οδηγών, Μαξ Φερστάπεν, ενώ ο Σαρλ Λεκλέρ τερμάτισε στην τέταρτη τελικά θέση.

Η γκάφα της Ferrari

Ο Λεκλέρ ήταν το «θύμα» των επιλογών της ομάδας του, η οποία έκανε ένα σοβαρό λάθος, όταν τον ειδοποίησε να μπει στα πιτ για αλλαγή ελαστικών, άλλαξε αμέσως απόφαση, ειδοποιώντας τον να μείνει στον αγώνα, όταν ο ίδιος είχε εισέλθει ήδη στο δρόμο των πιτ, προκαλώντας την οργή του Μονεγάσκου, καθώς έχασε τρεις θέσεις!