Formula 1: Ο Φερστάπεν επιβίωσε και θριάμβευσε στο... ροντέο της Μελβούρνης!

Σε ένα από τα πιο… τρελά και παλαβά γκραν πρι της σύγχρονης ιστορίας της Formula 1, με τρεις κόκκινες σημαίες και οκτώ εγκαταλείψεις, ο Μαξ Φερστάπεν αναδείχτηκε θριαμβευτής στη Μελβούρνη.

Ο Μαξ Φερστάπεν της Red Bull Racing αναδείχτηκε νικητής στο GP της Αυστραλίας, σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από τρεις διακοπές και ένα ιδιαίτερα επεισοδιακό φινάλε, παρόλο που ο τερματισμός έγινε πίσω από το Αυτοκίνητο Ασφαλείας.

Ο Λούις Χάμιλτον με τη Mercedes-AMG πήρε τη 2η θέση και ο Φερνάντο Αλόνσο με την Aston Martin ήταν 3ος και έκανε το τρία στα τρία στα βάθρα φέτος.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής έμοιαζε να πατάει γκάζι σε… χαλαρούς ρυθμούςπρος τη νίκη του GP Αυστραλίας, αλλά τρεις γύρους πριν από την καρό σημαία η επαφή του Κέβιν Μάγκνουσεν με τον τοίχο στην έξοδο της στροφής 3 ανάγκασε τους οργανωτές να διακόψουν τον αγώνα για να καθαριστεί η πίστα από τα θραύσματα της Haas.

Αυτή, όμως, ήταν μόνο η αρχή του χάους που ακολούθησε και κορυφώθηκε με τη σύγκρουση των Αλόνσο και Κάρλος Σάινθ στις θέσεις 3-4. Ο Αλόνσο έκανε τετ-α-κε, οι δύο Alpine κατέληξαν στον τοίχο και ακολούθησαν άλλα τρία μονοθέσια εκτός πίστας. Άντε πάλι κόκκινες σημαίες και νέα διακοπή του αγώνα!

Ο Μαξ Φερστάπεν κατά τη διάρκεια της τρίτης δακοπής του θρίλερ της Μελβούρνης

Ο αγώνας επανεκκίνησε, αφότου οι αγωνοδίκες επανέφεραν την προηγούμενη κατάταξη -όπως ήταν πριν την επανεκκίνηση- και συνεπώς τον Αλόνσο στην 3η θέση. Παράλληλα, επέβαλλαν ποινή 5” στον Σάινθ για την υπαιτιότητα της σύγκρουσης, με τον Ισπανό να κατρακυλά εκτός δεκάδας. όταν ο αγώνας ξεκίνησε ξανά για τον τελευταίο γύρο.

Με όλα όσα συνέβησαν στο φινάλε η πρώτη διακοπή στον 9ο γύρο , λόγω ατυχήματος του Άλεξ Άλμπον που γέμισε την πίστα με θραύσματα, έμοιαζε με… παιχνιδάκι!  Είχαν προηγηθεί επίσης η διακοπή του Σαρλ Λεκλέρ στον πρώτο γύρο μετά από επαφή με τον Λανς Στρολ, και η εγκατάλειψη του Ράσελ με πρόβλημα στη μονάδα ισχύος της Mercedes W14.