F1 - GP Μαϊάμι: Ο Φερστάπεν κερδίζει κι από την ένατη θέση!

Αν και εκκίνησε ένατος, ο Μαξ Φερστάπεν πήρε την τρίτη φετινή νίκη του και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στη Formula 1.

H Red Bull ήταν ασυναγώνιστη και στο Μαϊάμι, στον πέμπτο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος της Formula 1 και πέτυχε το 1-2 με τον Μαξ Φερστάπεν και τον Σέρχιο Πέρες, δείγμα της απόλυτης κυριαρχίας της αυστριακής ομάδας σε αυτά τα πρώτα στάδια της σεζόν.

Το ενδιαφέρον στο γκραν πρι της Φλόριντα εστιάστηκε καθαρά στη μάχη των δύο πιλότων της Red Bull για τη νίκη, που ήταν συγκλονιστική.

Μετά τις κατατακτήριες, ο Ολλανδός βρέθηκε να εκκινεί ένατος και στο ξεκίνημα έπεσε δέκατος, αλλά χρησιμοποιώντας σκληρή γόμα βρέθηκε πίσω από τον ομόσταβλό του Σέρχιο Πέρες πριν συμπληρωθούν 15 γύροι!

Στον 21ο γύρο ο Μεξικανός μπήκε στα πιτς για να φορέσει κι αυτός σκληρή γόμα και ο Ολλανδός βρέθηκε να οδηγεί την κούρσα, έχοντας τον Αλόνσο κάτι περισσότερο από 3 δευτερόλεπτα πίσω με μέση γόμα και τη διαφορά να ανοίγει γύρο με το γύρο.

Ο Αλόνσο στον 25ο γύρο φόρεσε κι αυτός σκληρή γόμα, όπως όλοι πια στην πίστα.

Στον 38ο γύρο ήρθε η ώρα για το πρώτο πιτ-στοπ του Χάμιλτον και στον 43ο για τον Στρολ, αλλά ο ο Φερστάπεν εξακολουθούσε να πιέζει με τη σκληρή γόμα για να πάρει τη διαφορά που θα τον κρατούσε στην πρώτη θέση και μετά το πιτ-στοπ. Αυτή η προσπάθεια, όμως, δεν έμεινε αναπάντητη από τον Πέρες που προσπαθούσε να κρατήσει η διαφορά κοντά στα 18 δευτερόλεπτα.

O Ολλανδός μπήκε τελικά στον 46ο γύρο, 11 πριν από το τέλος και όταν βγήκε είδε τον Πέρες να είναι στα 10-15 μέτρα μπροστά του. Το πιτ-στοπ του Ολλανδού ήταν στα 3.1 δευτ. κι αυτό ήταν που του στοίχισε την πρωτιά.

Παρ’ όλα αυτά, ο Φερστάπεν χρειάστηκε λιγότερο από δύο γύρους για να προσπεράσει, με μαλακή γόμα πια, τον Μεξικανό και να τεθεί επικεφαλής. Απίθανος!

Πίσω από τις Red Bull βρέθηκε ο 41χρονος Φερνάντο Αλόνσο, που συνεχίζει να εντυπωσιάζει με την Aston Martin.