Μπαρτσελόνα - Μπάγερν: Ο Τρινκιέρι το χειροκρότημα, ο Σάρας το Final-Four

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν: Ο Τρινκιέρι το χειροκρότημα, ο Σάρας το Final-Four. Η Μπαρτσελόνα του Καλάθη και του Μίροτιτς θα βρίσκεται στο Βελιγράδι.

Το θαύμα της Μπάγερν κράτησε για τέσσερις αγώνες και ένα ημίχρονο. Όμως Λαπροβίτολα (26π.) και Μίροτιτς (20π.) είχαν διαφορετική άποψη στο δεύτερο μέρος του Game 5 στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” και οδήγησαν την Μπαρτσελόνα στην ανατροπή (81-72). Έτσι, οι πρωτοπόροι της κανονικής περιόδου θα βρίσκονται, έστω και μετά δυσκολίας, στο Βελιγράδι.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι κατάφερε στο πρώτο μέρος να παγιδέψει την επίθεση των “Μπλαουγκράνα” και με τον Γιάραμαζ (17π.) σε μεγάλη μέρα επιθετικά, οι “Βαυαροί” έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 6 πόντους (31-37). Τα γκάζια του Λιθουανού τεχνικού στην ανάπαυλα, όμως, οδήγησαν στο να δούμε μια διαφορετική Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο. Ο Μίροτιτς θύμισε τον παίκτη που είναι φαβορί για το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της σεζόν ενώ ο Λαπροβίτολα έδειξε για μια ακόμη φορά το πόσο απαραίτητος είναι στο φετινό ρόστερ της ομάδας.

Με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου στο 29-15 υπέρ των Καταλανών, η τέταρτη περίοδος έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα. Ειδικά από τη στιγμή που και ο Νικ Καλάθης (10π. 5 ασίστ) έβαλε τα ελεύθερα σουτ που του έδωσε ο Τρινκιέρι επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα τη στιγμή που η Μπάγερν ήλπιζε πως ίσως μπορούσε να επιστρέψει στο ματς. Όσο και να προσπάθησε στο τέλος ο Οθέλο Χάντερ (18π.) να γίνει… Τάουνς παίζοντας ρολόι από τα 6.75, το νερό είχε μπει στο αυλάκι. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι το τέλος και πήραν μια μεγάλη νίκη.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να αγχώθηκε λίγο παραπάνω αλλά δε θα γινόταν να λείπει από το μεγάλο ραντεβού της “Stark Arena” το τριήμερο 19-21 Μαΐου. Εκεί θα την περιμένει στον ημιτελικό η αιώνια αντίπαλος, Ρεάλ Μαδρίτης, σε ένα ακόμα μπασκετικό “El Clasico”.