Σέλτικς - Μπακς: Ο δρόμος προς το repeat έχει... πολλή ανηφόρα

Σέλτικς – Μπακς: Ο δρόμος προς το repeat έχει… πολλή ανηφόρα. Κυριαρχική εμφάνιση της Βοστόνης που ισοφάρισε τη σειρά στο 1-1.

Οι Σέλτικς θύμισαν την ομάδα που τερμάτισε δεύτερη στην κανονική περίοδο και με μια καθολική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση (τελικό σκορ 109-86) έδειξαν στους Μπακς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ότι θα πρέπει να παλέψουν πολύ σκληρά για να τους αποκλείσουν. Κορυφαίος του αγώνα ο Τζέιλεν Μπράουν με 30 πόντους, από κοντά και ο Τζέισον Τέιτουμ με 29. Αθόρυβος ήρωας ο Γκραντ Γουίλιαμς.

Έπαιξαν άμυνα και για τον Σμαρτ, εμφανίστηκε στη σειρά ο Μπράουν

Τί κι αν ο κορυφαίος αμυντικός της σεζόν, Μάρκους Σμαρτ, απουσίαζε από το Game 2; Οι υπόλοιποι έπαιξαν άμυνα και για αυτόν. Ενδεικτικό ότι στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα, το μόνο καλάθι που πέτυχαν οι Μπακς ήταν ένα γκολ-φάουλ του Μπόμπι Πόρτις στον αιφνιδιασμό. Οι «Κέλτες» κατάφεραν να χαλάσουν το μυαλό του Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος ξεκίνησε με 0 στα 6 και με αυτό τον τρόπο βρήκαν αυτοπεποίθηση και στην επίθεση, πράγμα που τους έλειπε στο πρώτο παιχνίδι. Ο Τζέιλεν Μπράουν που πέτυχε 12 πόντους σε ολόκληρο το Game 1, είχε 17 μόνο στην πρώτη περίοδο που εν τέλει έληξε με 32-21 υπέρ των Σέλτικς.

“Κλειδώνοντας” τον Γιάννη, βρήκαν αυτοπεποίθηση στην επίθεση

Η εικόνα παρέμεινε ίδια καθ΄ όλη τη διάρκεια και της δεύτερης περιόδου. Η άμυνα της ομάδας του Ίμε Ουντόκα ήταν πολύ πιεστική αναγκάζοντας τους παίκτες του Μπαντενχόλτζερ σε λάθη και τραβηγμένες προσπάθειες. Εκτός του σπουδαίου αμυντικού Αλ Χόρφορντ, ιδιαίτερη αναφορά αξίζει ο Γκραντ Γουίλιαμς ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο εξουδετέρωσε πλήρως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με την καταπληκτική του άμυνα. Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι της σειράς, η μεγαλύτερη αλλαγή στην αντιμετώπιση του Greek Freak από την άμυνα των Σέλτικς ήταν τα πολύ λιγότερα double-team. Και όσο ο Γιάννης και τα «Ελάφια» δεν σκόραραν, τόσο μεγάλωνε και η αυτοπεποίθηση των «Κελτών» στην επίθεση.

Από τους 89 πόντους παθητικό σε ένα ματς, στους 65 ενός ημιχρόνου

Οι αριθμοί του πρώτου ημιχρόνου έλεγαν ακριβώς ότι συνέβαινε στο ματς. Οι Μπακς δέχθηκαν 65 πόντους μόνο στο πρώτο ημίχρονο σε σχέση με το βράδυ της Κυριακής που δέχθηκαν 89 σε όλο το ματς. Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν ο οποίος σκοράροντας τους 25 από τους 65 της ομάδας του έθεσε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη των Σέλτικς. Τη διαφορά όμως έκανε ο Γκραντ Γουίλιαμς ο οποίος εκτός της καταπληκτικής του άμυνας, ήταν αλάνθαστος από τα 7,25 με 3 στα 3 ενώ στα 18.38’ που βρέθηκε στο παρκέ, η ομάδα του βρισκόταν στο +27. Τέλος, τα 13/20 τρίποντα που πέτυχαν οι Σέλτικς στο πρώτο ημίχρονο αποτελούν αριθμό ρεκόρ για τον οργανισμό σε παιχνίδι playoffs.

Άλλος Γιάννης στο δεύτερο ημίχρονο, έλεγχαν την κατάσταση οι Σέλτικς

Ήταν αναμενόμενο ότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν γινόταν να μείνει τόσο χαμηλά σε όλο τον αγώνα. Ο Έλληνας MVP των περσινών τελικών και 2 φορές MVP βγήκε από τα αποδυτήρια έτοιμος να γυρίσει τον αγώνα μόνος του. Άλλωστε η νοοτροπία του δεν του επιτρέπει κάτι διαφορετικό. Για να το καταφέρει όμως, έπρεπε να βρει τους συμπαραστάτες που είχε στο πρώτο παιχνίδι διότι σε εκείνο το σημείο μόνος διψήφιος ήταν ο Χόλιντεί. Οι Σέλτικς από την άλλη πλευρά είχαν μια διαφορά 25 πόντων που έπρεπε να διαχειριστούν συνεπώς δεν αγχώθηκαν σε μεγάλο βαθμό.

Πλήρωσαν το κακό πρώτο ημίχρονο οι Μπακς

Σκορ πρώτης περιόδου 32-21. Σκορ δεύτερης περιόδου 33-19. Συνολικό σκορ πρώτου ημιχρόνου 65-40. Όσο κι αν προσπάθησε ο Γιάννης στο δεύτερο ημίχρονο, όσο κι αν ο Χόλιντεϊ είχε τις στιγμές του, οι Μπακς δεν γινόταν να γυρίσουν αυτό το ματς με τον Άλεν σκιά του εαυτού του, τους Λόπεζ και Πόρτις σε ρηχά νερά. Οι Σέλτικς από την άλλη είχαν βρει τεράστια αυτοπεποίθηση και δεν άφησαν τη διαφορά να μειωθεί σε κανένα σημείο κάτω από τους 10 πόντους. Οι μόνοι που μάλλον αγχώθηκαν λίγο παραπάνω ήταν οι οπαδοί τους οι οποίοι ξεκίνησαν πάλι την… καταμέτρηση των δευτερολέπτων όταν ο Αντετοκούνμπο επισκεπτόταν τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”.

Με τη Βοστόνη να ισοφαρίζει τη σειρά σε 1-1, η σειρά μεταφέρεται πλέον στο “Fiserv Forum” του Μιλγουόκι. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων το Σάββατο 7/5 στις 22.30.