NBA Playoffs: Με οδηγό τον Κάρι, οι Γουόριορς βγήκαν αλώβητοι στο θρίλερ του Σαν Φρανσίσκο με τους Γκρίζλις

Οι – χωρίς Τζα Μοράντ – Μέμφις Γκρίζλις είχαν «στριμώξει» τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στα… σχοινιά για 47 λεπτά, όμως η τεράστια κλάση του Στεφ Κάρι, η ατσαλένια θέληση του Ντρέιμοντ Γκριν και η δύναμη της έδρας έγειραν στο φινάλε την πλάστιγγα υπέρ των «πολεμιστών», οι οποίοι με 3-1 νίκες έχουν πλέον πάρει σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας του NBA.

Στη βραδιά που έγινε ο πρώτος παίκτης στα χρονικά του NBA με 500+ εύστοχα τρίποντα στα playoffs, ο Στεφ Κάρι χάρισε μία τεράστιας σημασίας νίκη στους Γουόριορς κόντρα στους Γκρίζλις, η οποία έφερε τους «πολεμιστές»… αγκαλιά με την πρόκριση στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας.

Ο κορυφαίος σουτέρ όλων των εποχών στο παγκόσμιο μπάσκετ ολοκλήρωσε την 4η αναμέτρηση με τις «αρκούδες» με 32 πόντους (4/14 τρίποντα), 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, παίζοντας τον πλέον καταλυτικό ρόλο στη θετική έκβαση της αναμέτρησης για την ομάδα του, με τον Άντριου Γουίγκινς να είναι άξιος συμπαραστάτης του με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους αξιόμαχους Γκρίζλις, οι οποίοι έφτασαν στα όριά τους τους Γουόριορς εν απουσία του τραυματία ηγέτη τους, Τζα Μοράντ, τον πρώτο λόγο στον σκοράρισμα είχε ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ με 21 πόντους (αλλά μόλις 7/21 σουτ και 0/7 τρίποντα), ενώ οι Τάιους Τζόουνς και Κάιλ Άντερσον ακολούθησαν σε παραγωγικότητα με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Πρωτοφανής αστοχία και μικρό προβάδισμα των Γκρίζλις

Σ’ ένα από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα που έχουμε παρακολουθήσει την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, οι συσπειρωμένοι – ένεκα της απουσίας του Μοράντ – Γκρίζλις μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς αξιοποιώντας την καλή τους άμυνα για το γρήγορο 2-8. Οι… εξωφρενικά άστοχοι Γουόριορς βρήκαν κάποια εύκολα λέι-απ στη ρακέτα των «αρκούδων», μένοντας τοιουτοτρόπως κοντά στο σκορ, όμως δεν κατάφεραν να περιορίσουν επαρκώς την επιθετική δράση των αντιπάλων και ολοκλήρωσαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με μειονέκτημα τεσσάρων πόντων (20-24).

Ουδείς περίμενε πως το δεύτερο δωδεκάλεπτο θα ήταν λιγότερο παραγωγικό από το πρώτο, όμως οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν την «αλληλοεξουδετέρωσή» τους, με τα… κορμιά να πέφτουν σωρηδόν στο παρκέ του Chase Center. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης θέτοντας… απαγορευτικό στην άμυνά τους, με το προβάδισμά τους να φτάνει και στο +9 (26-35 στο 20’). Μετά από 15 άστοχα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες, ο Πόρτερ Τζούνιορ έσπασε το… ρόδι από την περίμετρο και οι Γουόριορς διατηρήθηκαν σε ελεγχόμενη απόσταση στο σκορ, μειώνοντας και στο -3 (38-41), στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο τρίποντό τους (δια χειρός Κάρι) σε σύνολο 20 προσπαθειών!

Σταθερά στα ηνία οι Γκρίζλις

Η εικόνα των πρώτων λεπτών της τρίτης περιόδου ήταν αντιστρόφως ανάλογη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς τα τρίποντα έμπαιναν με μεγαλύτερη συχνότητα και οι δύο ομάδες βρήκαν καλό επιθετικό ρυθμό. Οι Γουόριορς ισοφάρισαν από το πρώτο κιόλας λεπτό σε 43-43, ωστόσο Μπέιν και Τζάκσον Τζούνιορ απέκρουσαν επιτυχώς την πρώτη αντεπίθεση των γηπεδούχων, γράφοντας το 50-56 του 30ού λεπτού. Ο ρυθμός έπεσε για λίγο, αφού η επιθετική ανομβρία έκανε την επανεμφάνισή της στις δύο άκρες του παρκέ, γεγονός που λειτούργησε ευεργετικά για τους Γκρίζλις, που προηγήθηκαν και με +7 (55-62 στο 33’). Με… νύχια και με δόντια στην άμυνα, οι «αρκούδες» διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία ως το φινάλε του τρίτου δωδεκάλεπτου, με τον Μπέιν να γράφει τον επίλογο της περιόδου με υπέροχο buzzer-beater τρίποντο για το 62-69.

Κάρι και Γκριν πήραν τη νίκη μέσα από τα χέρια των Γκρίζλις

Οι «ψυχροί» Γκρίζλις χτύπησαν κυνικά στο έμπα της τέταρτης περιόδου ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς στο +12 (64-76), προτού έρθει ο μεστός Πόρτερ Τζούνιορ να σκοράρει δις από την περίμετρο και να δώσει το έναυσμα στους Γουόριορς, οι οποίοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πλησίασαν στο -1 (81-82) χάρις σε δύο βολές του Πουλ στο 42’.

Το ματς απέκτησε μορφή… θρίλερ στα εναπομείναντα λεπτά, με τους «πολεμιστές» να γίνονται… στενός κορσές στις «αρκούδες», αλλά τους φιλοξενούμενους να αποκρούουν κάθε απόπειρα των αντιπάλων να προσπεράσουν. Οι Γουόριορς ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 90-90, αλλά, παρότι το γήπεδο… έγερνε, δεν κατάφεραν να προηγηθούν ούτε σ’ αυτή την περίπτωση, με συνέπεια να βρεθούν ξανά στο -3 (90-93). Καίτοι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν την πιο κατάλληλη στιγμή να πάρουν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς. Με δύο εύστοχα ζευγάρια βολών από Πουλ και Κάρι, προσπέρασαν με 94-93 στα 46” πριν από το φινάλε. Το πρώτο βήμα είχε γίνει για τους Γουόριορς, οι οποίοι είδαν τον Κάρι να ευστοχεί σε ακόμα ένα ζευγάρι βολών για το +3 (96-93) στα 26”. Ο Μπρουκς μείωσε στον πόντο στα 21” (96-95), αλλά δύο νέες βολές του Κάρι μετέτρεψαν το σκορ σε 98-95.

Εν τέλει, ο Γκριν έβγαλε την πιο κρίσιμη άμυνα του αγώνα μπλοκάροντας τρίποντο του Τζάκσον στα 13” και ο Κάρι «σφράγισε» το 3-1 των Γουόριορς με νέο ζευγάρι εύστοχων προσπαθειών από τη γραμμή των προσωπικών.