NBA Playoffs: Σοκ και δέος, ο «μάγος» Ντόντσιτς και η… παρέα του στους τελικούς της Δύσης με θρίαμβο στην Αριζόνα!

Δίνοντας μία ασύλληπτη μπασκετική παράσταση στην Αριζόνα, με… μαγικά από τον Λούκα Ντόντσιτς, οι Ντάλας Μάβερικς έκαναν εκκωφαντικό «break» στο Game 7 με τους Φίνιξ Σανς (123-90) και προκρίθηκαν θριαμβευτικά για 5η φορά στην ιστορία τους στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας του NBA!

Πανωλεθρία, ταπείνωση, διασυρμός, φιάσκο… Μετά τους Μιλγουόκι Μπακς και οι έτεροι φιναλίστ των περσινών NBA Finals, Φίνιξ Σανς, έμειναν εκτός τελικών της Περιφέρειάς τους, αφού οι υπερηχητικοί Ντάλας Μάβερικς έκαναν… σμπαράλια την ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου, με εξωπραγματική εμφάνιση μέσα στην Αρίζονα, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή τους στους τελικούς της Δύσης, όπου θα κοντραριστούν με τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Η νίκη των Τεξανών ήρθε με τρόπο ανεπανάληπτο, που θα μνημονεύεται για πολλά χρόνια στο μέλλον, σ’ ένα ματς που η τιμή της διαφοράς στο σκορ είχε φτάσει ακόμα και στους 46 πόντους. Μάλιστα, πρόκειται για τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη που έχει καταγραφεί -ανεξαρτήτως έδρας- στα χρονικά σε Game 7!

Ο Λούκα Ντόντσιτς έδωσε ένα μυθικό σόου με 35 πόντους, εκ των οποίων οι 27 σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ διάνθισε τη στατιστική του με 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά στον Σλοβένο ηγέτη και ο… πάντα καλός Σαμαρείτης Σπένσερ Ντίνγουϊντι με 30 πόντους, όπως επίσης ο Τζέιλεν Μπράνσον με 24 πόντους.

Από το όνειδος των Σανς δεν ξέφυγε κανένας, με το κατά πολλούς φαβορί για τον τίτλο να θυμίζει για 48 αγωνιστικά λεπτά… σκορποχώρι και να ηττάται κατά κράτος σε όλους ανεξαιρέτως τους τομείς.

Μαγεία Ντόντσιτς, σε άλλο γήπεδο οι Σανς

Οι Σανς μπήκαν μουδιασμένα και οι Μάβερικς με 8 γρήγορους προσωπικούς πόντους του ορεξάτου Ντόντσιτς προηγήθηκαν με 3-10 ύστερα από τέσσερα λεπτά στη πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ κακές αποστάσεις και σχεδόν ανύπαρκτη κυκλοφορία και πριν προλάβουν να το… συνειδητοποιήσουν βρέθηκαν να κυνηγούν διψήφια διαφορά (5-15). Ο Ντόντσιτς συνέχισε το προσωπικό του ρεσιτάλ και, συνεπικουρούμενος από τον Ντίνγουϊντι διεύρυνε το προβάδισμα των Τεξανών στο +13 (12-25). Ο Τζόνσον έδωσε δύο λύσεις στην ομάδα του στο ακροτελεύτιο λεπτό της εναρκτήριας περιόδου, η οποία έκλεισε με προβάδισμα 10 πόντων των Μάβερικς (17-27).

Η συνέχεια έμοιαζε βγαλμένη από παραμύθι! Παρότι ο Ντόντσιτς έμεινε στον πάγκο στο έμπα της δεύτερης περιόδου οι Μάβερικς δεν έχασαν τη «φλόγα» καθώς ο Ντίνγουϊντι έμοιαζε ασταμάτητος και η άμυνά τους ήταν απροσπέλαστη. Με τον 16ο προσωπικό πόντο του έμπειρου περιφερειακού οι φιλοξενούμενοι εκτίναξαν το προβάδισμά τους στο +15 (22-37) προκαλώντας «ασφυξία» στο Footprint Center. Οι Σανς είχαν βγει εντελώς έξω από τα νερά τους και δεν έβρισκαν κανέναν τρόπο αντίδρασης. Και η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη, αφού «έσβησαν» ολοκληρωτικά και υπέστησαν… πανωλεθρία! Ως εκ τούτου, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμά τους στους 30 πόντους (27-57) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με το δίδυμο Ντόντσιτς-Ντίνγουϊντι να πετάει «φωτιές» έχοντας σκοράρει τους 48 από τους 57 πόντους της ομάδας του στο πρώτο μισό!

Ταπείνωση χωρίς… οίκτο

Αντίδραση των Σανς; Ούτε… κατά διάνοια! Οι Μάβερικς επέστρεψαν από τα αποδυτήρια ακόμα πιο παθιασμένοι, με… μάτι που γυάλιζε και ψυχολογία στο… διάστημα, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 41 πόντους (34-75) ύστερα από πέντε λεπτά στο τρίτο δωδεκάλεπτο! Ο τελικός νικητής είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν να… περισώσουν την αξιοπρέπειά τους οι γηπεδούχοι. Ούτε αυτό κατάφεραν καθώς η διαφορά στο σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου αναπαύθηκε στους 42 πόντους (50-92)!

Το μαρτύριο των Σανς δεν έλεγε να σταματήσει αφού οι Μάβερικς δεν έδειχναν καμία πρόθεση να πάρουν το… πόδι από το γκάζι, συνεχίζοντας με αμείωτους ρυθμούς τη ραψωδία τους έξω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Η διαφορά στο σκορ σταθεροποιήθηκε πάνω από τους 40 πόντους στο μεγαλύτερο μέρος της καταληκτικής περιόδου, έφτασε και στο +46 και, τελικά, έπεσε στα τελευταία λεπτά και έκλεισε στους 33 πόντους (90-123) κατόπιν ενός μικρού ντεμαράζ των «ήλιων».