NBA Playoffs: Κυρίαρχοι Γουόριορς κατανίκησαν τους Μάβερικς με «ατσαλένια» άμυνα

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έσβησαν τη φλόγα του Λούκα Ντόντσιτς και έφτασαν με… υγιεινό περίπατο (112-87) στο 1-0 κόντρα στους Ντάλας Μάβερικς, στο πλαίσιο των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας του NBA.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς συνδύασαν την επιστροφή τους μετά από τρία χρόνια στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας με τον τρόπο που ήθελαν, με μία θριαμβευτική νίκη επί της ομάδας έκπληξης των φετινών playoffs, τους Ντάλας Μάβερικς.

Με μία επιβλητική παράσταση στο Chase Center, οι «πολεμιστές» συνέτριψαν τους Τεξανούς με 112-87 και πήραν… κεφάλι στη σειρά, η οποία θα καθορίσει τον φετινό εκπρόσωπο της Δύσης στους NBA Finals.

Συνολικά επτά παίκτες από τη νικήτρια ομάδα σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Στεφ Κάρι (21 πόντοι και 12 ριμπάουντ), Τζόρνταν Πουλ (19 πόντοι) και Άντριου Γουίγκινς (19 πόντοι) να δεσπόζουν στον πίνακα των σκόρερ.

Στον αντίποδα, ο Λούκα Ντόντσιτς μπορεί να ολοκλήρωσε το ματς ως πρώτος σκόρερ των Μάβερικς έχοντας 20 πόντους, ωστόσο είχε «φτωχά» ποσοστά (5/8 βολές και 6/18 σουτ εντός πεδιάς) ενώ υπέπεσε και σε 7 λάθη μένοντας χαμηλά και στο δημιουργικό κομμάτι (μόλις 4 ασίστ). Από τα υπόλοιπα μέλη του συνόλου του Τζέισον Κιντ, μόνο ο Σπένσερ Ντίνγουϊντι (17 πόντοι) μπόρεσε να έχει θετική επιρροή στο παιχνίδι της ομάδας του, με τους Μάβερικς να ολοκληρώνουν το εναρκτήριο ματς της σειράς με το πενιχρό 23% στα σουτ τριών πόντων (11/48).

Πρωταγωνιστής ο Γουίγκινς, εξωφρενικά άστοχοι οι Μάβερικς

Το γρήγορο τέμπο χαρακτήρισε από το ξεκίνημα της πρώτης περιόδου τον αγώνα. Κάρι και Ντόντσιτς ανέλαβαν να ηγηθούν των ομάδων τους στις αρχές της αναμέτρησης, αλλά τη διαφορά υπέρ των Γουόριορς και, κατ’ επέκταση, στο σκορ, έκανε ο Λούνεϊ, ο οποίος με έξι πόντους σε λιγότερα από έξι λεπτά συμμετοχής (όσο, δηλαδή, ο μέσος όρος του την τρέχουσα σεζόν) έβγαλε ασπροπρόσωπο τον Στιβ Κερ για την επιλογή του να τον ξεκινήσει στη βασική πεντάδα. Ο Γουίγκινς στάθηκε άξιος συμπαραστάτης στον Αμερικανό bigman, προσφέροντας πολύτιμες επιθετικές λύσεις και οι Γουόριορς μετέτρεψαν το 5-7 του δεύτερου λεπτού σε 28-18 στο φινάλε της περιόδου, με τον Καναδό φόργουορντ να σημειώνει τους 10 πόντους των γηπεδούχων και να συμβάλλει τα μέγιστα στο «χτίσιμο» του διψήφιου προβαδίσματος των «πολεμιστών».

Θαυμαστή πολυφωνία για τους Γουόριορς

Οι Μάβερικς συνέχισαν και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο να έχουν πενιχρό ποσοστό ευστοχίας πίσω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων, την ώρα που οι Γουόριορς έβρισκαν συνεχώς νέους πρωταγωνιστές στο παιχνίδι τους και διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά στο σκορ. Με τους Πόρτερ Τζούνιορ και Λούνεϊ να βρίσκονται σε πρώτο πλάνο, οι Γουόριορς ανέβασαν τον δείκτη στο +12 (34-22) έχοντας απόλυτο έλεγχο. Καίτοι, οι Τεξανοί γύρισαν εν ριπή οφθαλμού τον διακόπτη, καθώς βελτίωσαν την άμυνά τους και βρήκαν περισσότερους εκφραστές στην επίθεσή τους (Μπούλοκ, Ντίνγουϊντι, Μπράνσον). Διαμορφώνοντας, λοιπόν, επί μέρους σκορ 1-11 σε λιγότερα από τρία αγωνιστικά λεπτά, οι Μάβερικς έφτασαν σε απόσταση βολής στο σκορ (35-33) και έβαλαν για πρώτη φορά στο ματς πίεση στους γηπεδούχους. Ωστόσο, η αντίδραση των Γουόριορς ήταν άμεση και εμφατική και έφερε την υπογραφή τριών παικτών, των Γουίγκινς, Κάρι και Πουλ, οι οποίοι πέταγαν «φωτιές» από την περίμετρο. Ως εκ τούτου, το επί μέρους σκορ υπέρ των γηπεδούχων έφτασε στο 14-4 και το σκορ πήγε στο 49-37. Ο Ντόντσιτς προσπάθησε να διατηρήσει τους Μάβερικς σε επαφή σημειώνοντας δύο διαδοχικά τρίποντα, όμως το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τους Γουόριορς απολύτως δίκαια σε δεσπόζουσα θέση (54-45).

Ο Ντόντσιτς «πνίγηκε» στην πίεση των Γουόριορς, ο Τόμσον πήρε μπρος και… 1-0

Το ξεκίνημα του δεύτερου μισού ήταν ονειρώδες και αποκύημα του απαράμιλλου ταλέντου του Κάρι. Ο κορυφαίος σουτέρ όλων των εποχών εκκίνησε το τρίτο δωδεκάλεπτο με 2/2 τρίποντα και οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν ένα 10-0 σερί σε 2,5 λεπτά για την «εκτόξευση» της διαφοράς στους 17 πόντους (64-47). Οι Γουόριορς είχαν βάλει το τρένο στις ράγες και το έργο τους φάνηκε να γίνεται ευκολότερο με την κατακόρυφη άνοδο της απόδοσης του Τόμσον, ο οποίος από τους… 0 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφτασε με συνοπτικές διαδικασίες στους 11 μετά από επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «πολεμιστές» αποσπάστηκαν έτι περαιτέρω με παγιωμένες διαφορές στις τάξεις των 20 πόντων, ο Ντόντσιτς είχε «εγκλωβιστεί» στην προσαρμοσμένη – από δύο και τρεις παίκτες – άμυνα πάνω του και ο επίλογος του τρίτου δωδεκάλεπτου βρήκε το Γκόλντεν Στέιτ σε απόσταση 19 πόντων στο σκορ (88-69). Εν συνεχεία, οι Γουόριορς φρόντισαν να μη δώσουν δικαίωμα επιστροφής στο ματς στους φιλοξενούμενους και με νέο 10-0 σερί στο πρώτο τετράλεπτο της τέταρτης περιόδου για το 98-69 έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους, με τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα να έχουν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα και να συνοδεύονται από ορισμένα εντυπωσιακά highlights ένθεν κακείθεν.