NBA Playoffs: Ο Ντόντσιτς έκανε τα πάντα, αλλά το «κάστρο» των Γουόριορς έμεινε απόρθητο!

Μολονότι βρέθηκαν να κυνηγούν διαφορά της τάξεως των 19 πόντων στο σκορ κόντρα στους Ντάλας Μάβερικς, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και, τελικά, υπερασπίστηκαν και πάλι την έδρα τους (126-117), κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας του NBA.

Ο… νόμος του Σαν Φρανσίσκο εφαρμόστηκε για ακόμα μία φορά στην postseason, με τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς να υποτάσσουν δια πυρός και σιδήρου τους Ντάλας Μάβερικς (126-117), επεκτείνοντας στο 8-0 το εντός έδρας αήττητο ρεκόρ τους στα φετινά playoffs.

Οι «πολεμιστές» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό γύρισαν τον διακόπτη και, με αναπάντεχο πρωταγωνιστή τον Κέβον Λούνεϊ, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας σε παραγωγικότητα με 21 πόντους (είχε και 12 ριμπάουντ), κατάφεραν να ανατρέψουν το σκηνικό και να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη και στο 2-0 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Στεφ Κάρι με 32 πόντους και 6/10 τρίποντα, με τους Τζόρνταν Πουλ (23 πόντοι), Άντριου Γουίγκινς (16 πόντοι) και Κλέι Τόμσον (15 πόντοι) να βάζουν επίσης το λιθαράκι τους στο θετικό αποτέλεσμα της ομάδας τους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε μυθικά πράγματα στο παρκέ του Chase Center, μετρώντας 42 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ωστόσο ούτε οι επιδόσεις του, ούτε εκείνες των Τζέιλεν Μπράνσον (31 πόντοι με 5/7 τρίποντα) και Ρέτζι Μπούλοκ (21 πόντοι με 6/10 τρίποντα) στάθηκαν αρκετές για να «αλώσουν» το Σαν Φρανσίσκο οι Μάβερικς.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο Ντάλας για τα Game 3 και Game 4 της σειράς, με τους «πολεμιστές» να έχουν αποκτήσει σαφές προβάδισμα πρόκρισης και να θέλουν συνάμα να τηρήσουν μία πανίσχυρη και άκρως ευνοϊκή παράδοση που τους ακολουθεί στην postseason, καθώς έχουν προκριθεί 14 φορές σε σύνολο 15 σειρών στις οποίες προηγήθηκαν με 2-0!

Υπεροχή των Μάβερικς με… υπέροχο Ντόντσιτς

Ντόντσιτς και Μπράνσον έδειξαν με το «καλημέρα» τις… άγριες διαθέσεις τους, σκοράροντας κατά βούληση στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Οι δύο ηγετικές μορφές των Μάβερικς σημείωσαν τους 17 από τους πρώτους 20 πόντους της ομάδας τους και οι φιλοξενούμενοι, κυκλοφορώντας υποδειγματικά την μπάλα, διαμόρφωσαν 0-13 σερί και προηγήθηκαν με +15 ύστερα από μόλις 6’ στο ματς (8-23).

Η έξοδος του Μπράνσον και η είσοδος του Ντιλικίνα φάνηκε να… μπερδεύει τους φιλοξενούμενους, κάτι που φάνηκε εκ του αποτελέσματος. Βλέποντας την ομάδα του να παραπαίει, ο Κάρι πήρε την κατάσταση στα χέρια του και, με 8 απανωτούς πόντους, λειτούργησε σαν κινητήριος μοχλός προκειμένου οι Γουόριορς να πάρουν μπροστά στις δύο άκρες του παρκέ και να «τρέξουν» 13-0 σερί, με το οποίο το 10-26 του 7’ έγινε 23-26 στο 10’. Ωστόσο, ο Ντόντσιτς απέτρεψε την ολική ανατροπή των «πολεμιστών» στην τελική ευθεία της πρώτης περιόδου, σημειώνοντας 6 πόντους στη σειρά, υπογράφοντας το 25-32.

Ρεσιτάλ τριπόντων από τους Μάβερικς, αβοήθητος ο Κάρι

Ο ρυθμός των Μάβερικς δεν έπεσε ούτε κατόπιν της εξόδου του Ντόντσιτς και την ανάληψη του κουμάντου της οργάνωσης από τον Μπράνσον στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Αυτό, διότι οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ασταμάτητοι πίσω από τη γραμμή των 7.25 μέτρων ενώ ταυτόχρονα η άμυνά τους λειτουργούσε πολύ καλά. Ως εκ τούτου, ο δείκτης της διαφοράς διευρύνθηκε απολύτως φυσιολογικά στους 19 πόντους (34-53), με τους Μπερτάνς και Φίνι-Σμιθ να προσφέρουν πολύτιμες επιθετικές λύσεις στο Ντάλας.

Ο Ντόντσιτς επέστρεψε στο παρκέ για το δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου και οι Τεξανοί, με προεξάρχοντες τους Μπράνσον και Μπούλοκ, συνέχισαν να… πυροβολούν κατά ριπάς από την περίμετρο, με συνέπεια τη διατήρηση της διαφοράς στο σκορ σε πολύ υψηλά επίπεδα (48-67). Ακολούθως, ο Κάρι προσπάθησε να βγάλει τους Γουόριορς από τη δύσκολη θέση, πρωτοστατώντας στο χτίσιμο ενός 10-2 επί μέρους σκορ των γηπεδούχων για το 58-69, ωστόσο ο τελευταίος λόγος του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Ντόντσιτς, ο οποίος σκόραρε από τα 10 μέτρα για το 58-72 της ανάπαυλας.

Καθίζηση των Μάβερικς, επική ανατροπή των Γουόριορς και 2-0!

Οι Γουόριορς γύρισαν δριμύτεροι για το δεύτερο ημίχρονο και ανέκτησαν το μομέντουμ του αγώνα, αλλάζοντας τους συσχετισμούς. Καταβαραθρώνοντας τα ποσοστά των Μάβερικς με άμυνα box-and-one, έχοντας επιθετική στόχευση εντός της ρακέτας και βρίσκοντας περισσότερους πρωταγωνιστές (Τόμσον, Λούνεϊ και Πουλ) οι «πολεμιστές» διαμόρφωσαν 18-6 επί μέρους σκορ μετά το -17 (58-75) στο έμπα της τρίτης περιόδου, ροκανίζοντας το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς στο σκορ (76-81), προσδίδοντας μετά από ώρα ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το φινάλε του τρίτου δωδεκάλεπτου βρήκε τους γηπεδούχους σε απόσταση… βολής (83-85), με τον Ντόντσιτς να κρατάει αυτό το ισχνό προβάδισμα της ομάδας του με… νύχια και με δόντια, ύστερα από ένα άκρως ανατρεπτικό τρίτο δωδεκάλεπτο, στο οποίο έλαμψε -αναπάντεχα- ο Λούνεϊ.

Αμέσως μετά την έναρξη του καθοριστικού τέταρτου δωδεκάλεπτου ήρθε και το πρώτο προβάδισμα των Γουόριορς στο ματς (86-85), με την επική ανατροπή να ολοκληρώνεται και το ματς να γίνεται θρίλερ για τα εναπομείναντα λεπτά. Έπειτα από ένα μικρό διάστημα όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι Γουόριορς κατάφεραν να ξεφύγουν με +8 (102-94), με τους Λούνεϊ, Πουλ και Πόρτερ Τζούνιορ να μπαίνουν στα «παπούτσια» των Κάρι, Τόμσον και Γκριν, οι οποίοι είχαν καθηλωθεί στον πάγκο (και λόγω φάουλ).

Ο Ντόντσιτς προσπάθησε με ατομικές ενέργειες να κρατήσει όρθιους τους Μάβερικς, αλλά πλέον οι Γουόριορς είχαν «λυθεί» στην επίθεση και σκόραραν παντοιοτρόπως, μη αφήνοντας πρόσφορο έδαφος για… ανατροπή στην ανατροπή. Οι «Splash Brothers», Κάρι και Τόμσον, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους στην πλέον κρίσιμη καμπή της αναμέτρησης και, έτσι, το κρεσέντο του Ντόντσιτς στην τελική ευθεία της αναμέτρησης έμεινε χωρίς κάποιο ουσιαστικό αντίκρισιμα, με τους Γουόριορς να τελειώνουν τη δουλειά και να κάνουν το 2-0.